Babiš: Za mými odposlechy stojí Chovanec a ČSSD. Chovanec: To Babiš shromažďuje citlivé materiály na své oponenty

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš považuje zveřejněné nahrávky, na kterých s redaktorem řeší články o politických rivalech ve svých bývalých médiích, za zmanipulované. Jde prý o koordinovanou akci, jež má na svědomí ministr vnitra Milan Chovanec a celá ČSSD.

Praha (Aktualizováno: 16:35 5. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je to cílená kampaň, jsem přesvědčen o tom, že Chovanec stojí za mým odposloucháváním, je to cílená a koordinovaná akce, která mě má zlikvidovat," řekl Andrej Babiš v pátek odpoledne ve vysílání ČT24.

„Stojí za tím ČSSD a samozřejmě teď vytvářejí atmosféru, že já ovlivňuji nějaká média. Akce s tím odposlechem byla provokace toho novináře, který mi něco podsouval. Já jsem to kopal od sebe, bylo mi to nepříjemné a dnes už vím, že to byla provokace," dodal Babiš.

Ministr vnitra Milan Chovanec pro ČT24 nařčení ministra financí odmítl. „Já s těmi nahrávkami nemám společného vůbec nic. Myslím si, že by se Andrej Babiš měl zaměřit péředevším na své okolí. Přestat urážet českou tajnou službu, protože jsem někde v médiích zachytil, že to (Babiš - pozn. redakce) hází de facto na tajnou službu, která je v kompetenci ministra vnitra a ministerstva zahraničí. On devastuje dobré jméno této služby v zahraničí, vůbec si neuvědomuje co dělá. Pokud by toto byla pravda, tak je to obrovský faul této služby v celém světě,“ řekl ČT24.

„Vyzívám Andreje Babiše, aby s tímto přestal, aby přestal vypouštět mlhu, postavil se ke svým problémům jako chlap, přiznal se jestli na těch nahrávkách je nebo není, omluvil se lidem, o kterých tam hovoří vulgárně a přiznal vinu v těch věcech, že on shromažďuje citlivé materiály na své politické oponenty. Z těch nahrávek je to zjevné,“ dodal ve vysílání ČT24. 

ONLINE: Sobotka zrušil demisi, podal návrh na odvolání Babiše

Číst článek

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jiří Šašek v pátek důrazně odmítl spekulace, které dávají do souvislosti jeho rozvědku a nahrávky ministra financí Andreje Babiše (ANO) zveřejněné v tomto týdnu na webu. O spojitosti mezi rozvědkou a záznamy hovořil Babiš. Šašek v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že ÚZSI pod jeho vedením nic takového nedělal a dělat nebude, protože ani nesmí.

Zároveň šéf ANO poznamenal, že by premiér Sobotka společně s ministrem vnitra měli spíše svolat bezpečnostní radu státu a nevyzývat veřejnost, aby si nahrávky poslouchali. 

V předchozích dnech Babiš autenticitu nahrávek, které se v týdnu objevily na internetu, nezpochybnil. Tvrdil však, že je neslyšel. Kvůli záznamům svých rozhovorů ale podal trestní oznámení. Má prý dojem, že je léta sledován a odposloucháván.

Šéf hnutí ANO na nahrávkách diskutuje o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Druhý muž Babišovi říká, že má připravené materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi nebo vnitra Chovancovi (oba ČSSD). Debatují, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami.

Premiér mění stanovisko počtvrté, řekl Babiš o zrušení demise. Sobotku podporujeme, tvrdí Kalousek

Číst článek

Společnost Mafra oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, redaktora Mladé fronty DNES, který na ní vystupuje, se rozhodla propustit. List patří stejně jako Lidové noviny do mediální skupiny Mafra, která je součástí holdingu Agrofert. Babiš do února holding vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Marek Přibil nastoupil do deníku MF Dnes jako redaktor na začátku roku 2015, tedy 1,5 roku poté, co se majitelem vydavatelství Mafra stala Babišova skupina Agrofert. Předtím pracoval v časopise Týden, kde zastával pozici vedoucího speciálních projektů. Před příchodem do Týdne působil několik let jako redaktor deníku Právo a pracoval i pro Český rozhlas.

 

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme