Babiš: Žádný dar od Rusňáka neexistuje, smlouvu jsme nepodepsali, v Brně mají nepořádek

Hnutí ANO se podařilo dohledat smlouvu k více než milionovému daru od podnikatele Davida Rusňáka. Podle předsedy hnutí a dosluhujícího ministra financí Andreje Babiše na ní ale chybí podpis, dokument tak označuje za neplatný. „Takovou smlouvu může podepsat jenom předseda a já ji nepodepsal,“ řekl Babiš v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Smlouvu k daru od Davida Rusňáka jste tedy nakonec našli v Brně?
Ano, ta smlouva se našla v Brně. Je nepodepsaná. My jsme žádný dar od pana Rusňáka nepřijali. Nikdy.

V pondělí jsem mluvila s poslancem za ANO Bohuslavem Chalupou, bývalým krajským předsedou hnutí, a on tvrdil opak.
Mluvil jsem s ním předtím, než jsem vás vytočil. Mně to popřel. Tak jsem mu řekl, že pokud to podepsal, tak ať mi to ukáže. Ani to nemohl podepsat, protože podle kompetencí takovou smlouvu nemohl podepsat. Takovou smlouvu podepisuje jenom předseda.

ANO nemůže najít záznam o daru od Rusňáka. Ještě hledáme, vzkazuje brněnský primátor Vokřál

Číst článek

Takže na darovací smlouvě by musel být váš podpis. Musel byste to tedy schválit.
Ano, ale já ji nepodepsal. Nikdy. Takovou smlouvu jsme nepodepsali. My jsme ani korunu daru od pana Rusňáka nepřijali. Je to nepořádek v naší krajské organizaci. Nařídil jsem v té věci audit. Opakuji, my jsme žádný dar od pana Rusňáka nedostali, to je základ. Proto není ani v účetnictví, ani ve výroční zprávě. A pokud oni tam (v Brně – pozn. red.) měli nějakou takovou smlouvu, kterou nedoručili na centrálu, a nebyla podepsaná předsedou hnutí, tak samozřejmě ta smlouva neexistuje a žádný dar nebyl.

Podle mluvčího Rusňákova koncernu DRFG Jiřího Hrabovského byly z jejich strany smlouvy v pořádku. Poskytli vám prý asi třicet položek od pastelek, přes lepící pásky až po reklamní bannery.
To je pravda, na té smlouvě je takovéhle plnění. My ale jako centrála jsme tuto smlouvu nikdy nepodepsali, takže ta smlouva pro nás neexistuje. Proto ji nemáme v účetnictví, a proto pro nás pan Rusňák nic neudělal. Smlouva bez podpisu není platná.

To, že brněnská buňka vašeho hnutí věci fyzicky přijala, ale vyloučit nemůžete.
To nemůžu vyloučit. Proto jsem nařídil audit, aby se prověřilo, co tam pánové v Brně v roce 2014 vlastně dělali.

Takže podle vás spolustraníci v Brně věci přijali, ale neexistuje platná smlouva?
To nevím. My smlouvu s panem Rusňákem jako hnutí nemáme. Máme nějaká pravidla a ta smlouva v tomto rozsahu musí být podepsána předsedou. A to nebyla.

Na vašem webu ale uvádíte, že pro uzavření darovací smlouvy stačí podpis předsedy oblastní organizace.
To nevím teda. Podle stanov podepisuje předseda a jím pověřená osoba.

Nesrovnalost za milion? Podnikatel Rusňák v roce 2014 pomáhal hnutí ANO, ale záznam chybí

Číst článek

Jelikož podle vás smlouva není platná, tak nemůžete mít ani chybu ve výroční zprávě za rok 2014?
No samozřejmě. Žádný dar jsme nepřijali, protože smlouva nebyla podepsaná. Po formální stránce je všechno v pořádku. Pokud pan Rusňák někdy plnil někomu, tak to je jeho problém, ne náš.

V brněnské organizaci jste tedy nařídil audit. Budete z toho poté vyvozovat nějaké důsledky?
Samozřejmě. Musíme zjistit, jak to bylo. My nemáme, co vracet, protože jsme po právní stránce nic nedostali.

A ten audit provede kdo? Externí firma?
Ne, naše kontrolní komise. Musíme zjistit, co se tam vlastně stalo. My jsme dostali 200 tisíc od paní Rusňákové, od pana Rusňáka žádný dar nemáme.

Co o daru říkají jiní

„Až ji najdeme, určitě vám dáme vědět. Ještě hledáme," popsal primátor Brna a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál. „Je to téměř tři roky nazpět. Jednalo se o částku cca jeden milion korun," sdělil serveru iROZHLAS.cz.

Podle poslance a tehdejšího předsedy jihomoravské organizace hnutí Bohuslava Chalupy smlouvy skutečně existují, on sám je tehdy prý podepisoval: „Na dar si vzpomínám, ale podrobnosti si nepamatuju. Asi bych to ale nepodepsal, kdyby ten dar nebyl v pořádku a neměl všechny parametry, které byly usnesením ANO stanoveny, že musíme dokládat, pokud ten dar chceme přijmout. Podrobnější informace ale musí být na centrále ANO archivované."

„Pan Rusňák členství ukončil předevčírem (v sobotu, pozn. red.), kdy mi poslal rezignační dopis s vysvětlením, že nechce dělat problémy a poškozovat jméno brněnské organizace hnutí ANO, čehož si velmi vážím. A o tom, jak to bude s jeho darem, budeme jednat a uvidíme, jak se k tomu postavíme," řekla předsedkyně krajské buňky Taťána Malá.

„Je to tři roky stará záležitost. V té době jsem nebyl v užším vedení oblastní organizace, takže nemám podrobnější informace. Proto v plném rozsahu respektuji názor pana primátora – tedy celou záležitost důkladně prošetřit, nepředcházet událostem a konat až podle toho, kam se celá situace posune," myslí si předseda brněnské buňky Pavel Dvořák.

Rusňákův PR zástupce Jiří Hrabovský potvrdil, že podnikatel podpořil volební kampaň před komunálními volbami v roce 2014 v Brně částkou přesahující milion korun. „Jednalo se tehdy o materiální zajištění kampaně a také o služby, které kampaň podpořily, například správa sociálních sítí. K tomu materiálnímu zajištění patřilo asi třicet položek od dětských pastelek, lepicí pásky až po reklamní bannery. Hodnota této podpory je vyjádřena přibližně částkou 1 100 000 korun. A to je doloženo darovacími smlouvami," uvedl redakci Hrabovský.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme