Babiš zaútočil na Českou televizi. Novináře nařkl z korupce a chce si stěžovat

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO si chce stěžovat u Rady České televize a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Důvodem jsou pořady 168 hodin a Reportéři ČT, v nichž se ho novináři ptali na nesrovnalosti v příjmech. Podle Babiše jsou pořady účelové a jejich autoři zkorumpovaní. Novináři taková tvrzení odmítají. Doložte svá obvinění, nebo se omluvte, zní z České televize. K omluvě vyzval ministra financí také premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

„Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která točí na objednávku." Těmito slovy vicepremiér v pondělním pořadu Reportéři ČT reagoval na dotaz novinářky, která se ho ptala na údajné nesrovnalosti v příjmech v souvislosti s nákupem dluhopisů.

V úterý Babiš na tiskové konferenci řekl, že si na výrocích trvá a práci veřejnoprávní televize označil za nevyváženou. „Podávám stížnost na Radu ČT a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání pro účelovost pořadu 168 hodin a Reportérů ČT. Co se týká Reportérů, tak to je velice zajímavý pořad, který vlastně permanentně manipuluje reportáže," tvrdí.

„Pořady České televize, která je veřejnoprávní televize, by se neměly účastnit politického boje. Zkorumpovaný můžete být názorem, to není o penězích. Paní redaktorka, která to začala, měla deset let velice blízký vztah s panem Kalouskem. Je to moje bývalá zaměstnankyně z Lidových novin, která nic jiného nedělá, jen šíří pomluvy a lži o mně,“ řekl v úterý Babiš.

Dramaturg a moderátor pořadu Reportérů ČT Marek Wollner reagoval, že vicepremiér má samozřemě právo takovou stížnost podat. A že je to podle něj celkem běžné. Odmítl ale výroky o „zkorumpované pakáži".

Babiš se za výroky na adresu novinářů neomluví. Není za co, řekl

Číst článek

„Jako novináři musíme přesně zvažovat fakta a nesmíme se splést vůbec v ničem, i když ukazujeme na nesrovnalosti v řádech milionů. Ale o nikom si bez soudního verdiktu nemůžeme dovolit říct, že je zkorumpovaný. A byl bych rád, kdyby tahle pravidla začala platit i pro politiky," řekl Wollner Českému rozhlasu.

Podobně se vyjádřila také moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová. „Pan vicepremiér by měl umět svá slova doložit. A pokud neumí, pak by se měl umět omluvit," napsala Českému rozhlasu Fridrichová.

„V této chvíli jsme nuceni požádat ministra financí, aby jednoznačně upřesnil svůj výrok a doložil tvrzení, která zazněla ve včerejším vydání pořadu Reportéři ČT. Očekáváme, že pokud obvinění neprokáže, České televizi a především zaměstnancům redakce aktuální publicistiky se omluví,“ sdělila oficiální stanovisko veřejnoprávní televize mluvčí Alžběta Plívová.

Vysvětlete nejasnosti ohledně majetku, vyzval premiér Babiše. Nerozumíte tomu, ohradil se ministr

Číst článek

Babišovo vyjádření na adresu novinářů odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj je nepřijatelné.

„Ptát se politiků je přece jejich práce, dělají to v zájmu veřejnosti a v zájmu zajištění nezávislé kontroly toho, co politici dělají. Při všech výhradách, které mám ke kvalitě práce některých českých novinářů je dobře, že se najdou novináři, kteří se při výkonu své profese nebojí ani politicky vlivného miliardáře, i když je tento miliardář takovýmto neuvěřitelným a odpudivým způsobem veřejně uráží," uvedl předseda vlády a vyzval Babiše, aby se redaktorům omluvil.

Pochybnosti kolem dluhopisů

Autoři pořadů pátrali po nesrovnalostech, které jsou spojeny s Babišovým nákupem dluhopisů jeho Agrofertu z roku 2013. Začátkem letošního ledna Babiš pro Deník vysvětlil, že dluhopisy zhruba za 1,5 miliardy korun pořídil ze svých zdaněných úspor.

To ale nesouhlasilo, protože jím zmíněné úspory zahrnovaly i roky 2014 a 2015. Ministr přišel s vysvětlením, že je nutné připočítat také příjmy nezdanitelné, což podle jeho opravného vyjádření dělá zhruba 2,5 miliardy čistého.

Petra Holinková, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme