O výměnách ministrů jsme nemluvili, řekl Babiš. S prezidentem řešil očkování a české předsednictví EU

Premiér Andrej Babiš (ANO) v březnu neplánuje žádné personální změny ve vládě. Výměny během dubna nevyloučil. Novinářům to řekl po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu požaduje konec ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), vadí mu jeho postoj k ruské vakcíně Sputnik V. Dlouhodobě také Zeman požaduje odchod ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD).

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO) na schůzce v Lánech. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Prezident před pondělní schůzkou s Babišem avizoval, že o osudu ministrů bude chtít s premiérem jednat. Ten novinářům ale poté řekl, že to nebylo stěžejní téma schůzky a „na toto téma de facto nezaznělo nic“.

ANKETA: Zákonodárci většinou odmítají neschválené vakcíny, části by stačila zelená od českého lékového ústavu

Číst článek

Odmítl, že by na březen chystal nějakou výměnu ministrů. K dubnu poznamenal, že „se uvidí“, zda k nějakým personálním změnám dojde. V této souvislosti připomněl, že se bude v dubnu konat sjezd sociální demokracie.

Premiér poznamenal, že názor Zemana na Blatného „je dlouhodobě negativní z nějakých důvodů už od počátku“. „Podstatné je z mého pohledu, jak ti ministři fungují a jak ty resorty fungují,“ poznamenal. Odmítl, že by se kvůli odmítnutí odvolat Blatného ochladily vztahy s prezidentem, jak hlava státu avizovala. Babiš řekl, že je nezávislý premiér, který má právo rozhodovat o ministrech za hnutí ANO. Pokud dospěje k názoru, že je potřeba nějaké ministry vyměnit, tak se s návrhem za Zemanem vydá, dodal.

Pražský hrad pro summit

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oficiálně požádal jménem vlády prezidenta Miloše Zemana o poskytnutí reprezentačních prostor Pražského hradu pro neformální summit prezidentů a premiérů Evropské unie během českého předsednictví v radě EU v druhé polovině roku 2022.

„Domníváme se, že by bylo důstojné, aby neformální summit prezidentů a premiérů EU proběhl v těchto prostorech, které symbolizují naší zemi,“ uvedl Babiš.

Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) ve druhé polovině roku 2022 mají být podle dřívějšího vyjádření ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) rozšíření unie o nové členy, zajištění stability v širším sousedství EU nebo spolupráce s asijskými státy. Rozpočet českého předsednictví bude 1,24 miliardy korun, což je proti předchozímu předsednictví Česka v roce 2009 zhruba třetina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme