Budeme vyjednávat s ČSSD, hlásí Babiš. Je to neformální nezávazná konzultace, reaguje Chovanec

V úterním hlasování o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše se vyslovilo proti celkem 117 poslanců. Vláda teď podle Ústavy musí podat demisi, patrně se tak stane už ve středu. Andrej Babiš také během středy plánuje vyjednávat s ČSSD.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO a úřadující předseda Milan Chovanec z ČSSD. | Foto: koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

„Zítra (ve středu – pozn. red.) už vyjednáváme s ČSSD a ve čtvrtek s SPD. Vnímáme už nějaké signály. Předtím říkala ČSSD, že jde hned do opozice, teď se dozvídáme přes média o nějakých podmínkách,“ uvedl pro Radiožurnál Andrej Babiš.

Milan Chovanec ale v úterý večer na svém twitterovém profilu uvedl, že ČSSD bude brát jednání pouze jako neformální nezávaznou konzultaci, protože k jednáním o uspořádání vlády „nebyl nikdo z hnutí ANO prezidentem pověřen“.

Chovanec také dodal, že nadále platí všechny podmínky, které sociální demokracie uvedla již dříve. „A platí i to, že případnou dohodu bude muset schválit sjezd socdem v druhé polovině února,“ píše Chovanec.

V úterý večer se k důvěře na svém facebookovém profilu vyjádřil také předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Zopakoval, že hnutí ANO nenabídlo SPD účast ve vládě, ani pomoc s prosazováním programových bodů hnutí.

„V SPD si stěžovali, že jsme neprojednali celý jejich program. Takže tam je to o programu,“ uvedl Andrej Babiš.

„Od počátku přitom jasně říkáme, že jsme ochotni dělat programové kompromisy a jsme konstruktivní, jelikož víme, že jsme ve volbách skončili počtem poslanců až třetí. Jediné, co od Andreje Babiše stále slyšíme je jen to, abychom jednostranně podporovali jeho menšinovou vládu...“ píše Okamura.

Miloš Zeman několikrát předeslal, že sestavením kabinetu pověří opět Babiše, jehož hnutí vyhrálo říjnové sněmovní volby. Tentokrát však podle svých slov bude chtít minimálně 101 podpisů poslanců, aby bylo zřejmé, že další pokus o získání důvěry ve sněmovně bude úspěšný.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme