Muzikolog, makléřka, náměstci i manažeři. V Babišově vládě zasedlo hned devět nováčků

Ještě nedávno působili ve vysokých manažerských funkcích v soukromém sektoru či jako náměstci a poradci na jednotlivých resortech. Po sněmovních volbách ale přišla od šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nabídka na ministerský post. Ve vládě tak usedlo hned devět nových tváří – o koho jde a jaké mají plány? Profil nových ministrů připravil Radiožurnál.

Rozcestník Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová vláda Andreje Babiše | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Klára Dostálová
ministryně pro místní rozvoj

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a prezdient Miloš Zeman | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Jednou ze čtyř žen v kabinetu je Klára Dostálová (za ANO). Vystudovaná ekonomka bude mít na starosti ministerstvo pro místní rozvoj. Sídlo úřadu u pražského Staroměstského náměstí zná velmi dobře. Donedávna tam totiž působila jako náměstkyně. Kdo je Dostálová a proč chce změnit název resortu? Více se dočtete v profilu ministryně ZDE.

Alena Schillerová
ministryně financí

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Další ženou v nové vládě je Alena Schillerová, nominovaná za hnutí ANO. Povede ministerstvo financí. Dosud byla náměstkyní ministra financí a mimo jiné měla na starosti zavádění elektronické evidence tržeb. Ve finanční správě se ale pohybuje už od začátku devadesátých let. Více se dočtete v profilu ministryně ZDE.

Jiří Milek
ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Milek | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

V roce 2011 získal ocenění Manažer roku v oblasti výroby potravin. O rok později poprvé a neúspěšně kandidoval ve volbách. Politikem se Jiří Milek stal až nyní. A zamířil hned do Strakovy akademie. V nové jednobarevné vládě hnutí ANO má jako nestraník na starosti resort zemědělství. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Tomáš Hüner 
ministr průmyslu a obchodu

Nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner při jmenování vlády prezidentem Milošem Zemanem | Foto: ČTK/Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu nově vede osmapadesátiletý letý Tomáš Hüner (za ANO). Doteď působil jako ředitel divize Energy Management společnosti Siemens Česká republika. Na ministerstvu už pracoval - v letech 2006 až 2011 byl náměstkem sekce průmyslu a energetiky. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Jaroslava Němcová
ministryně práce a sociální věcí

Jaroslava Němcová z hnutí ANO přebírá ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jaroslava Němcová | Zdroj: ČTK

Post ministryně práce a sociálních věcí v kabinetu obsadila Jaroslava Němcová. Šestačtyřicetiletá ekonomka je členkou hnutí ANO, je vdaná a má dvě děti. Jak sama uvedla, přichází „do oblasti, která je jí celý život blízká“. Také proto nepotřebuje čas na seznámení s úřadem, do práce se podle svých vyjádření pustí okamžitě. Více se dočtete v profilu ministryně ZDE.

Adam Vojtěch
ministr zdravotnictví

Nově zvolený poslanec hnutí ANO Adam Vojtěch dosud působil jako poradce na ministerstvu financí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rohlas

Adama Vojtěcha z hnutí ANO ještě před pár lety znali lidé spíš jako zpěváka. Teď bude šéfovat tuzemskému zdravotnictví. Vojtěch je vystudovaný právník a v jednatřiceti letech se řadí mezi nejmladší ministry v historii samostatného Česka. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Lubomír Metnar
ministr vnitra

Ministr vnitra Lubomír Metnar | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Ostře sledované místo ministra vnitra v menšinové vládě Andreje Babiše z hnutí ANO zastává bývalý policista Lubomír Metnar. Na vnitru už jednou pracoval jako první náměstek pro vnitřní bezpečnost v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Předtím i po té působil Metnar ve službách miliardáře Jana Světlíka. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Robert Plaga
ministr školství

Premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga | Zdroj: ČTK

Novým ministrem školství je od středy Robert Plaga z hnutí ANO. V úřadu to dobře zná, poslední roky tam působil jako náměstek pro vysoké školy. Plaga pochází z Brna, kde vystudoval Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity, na které také učil. Později vedl i tamní Centrum pro transfer technologií. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Ilja Šmíd
ministr kultury

Ministr kultury Ilja Šmíd | Zdroj: čt24

Zvýšení platů pracovníkům v kultuře během čtyř let plánuje nový ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO). Chce přesvědčit hlavně politiky, že kultura je základ společnosti. Uvedl to při svém jmenování do funkce. Pochází z Plzně a díky svému rodinnému zázemí se věnoval od dětství také lidové hudbě. Podrobnosti v profilu ministra ZDE.

Vedle devíti nových tváří ve vládě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše zasedli i stávající ministři. Resort spravedlnosti tak nadále povede Robert Pelikán z hnutí ANO, který bude mít nově na starosti také legislativní radu vlády. Na obranu se z ministerstva pro místní rozvoj přesunula Karla Šlechtová (za ANO), čerstvý vicepremiér Martin Stropnický zase z obrany na ministerstvo zahraničí. Ministrem životního prostředí pak zůstává Richard Brabec (ANO), na dopravě zas Dan Ťok (za ANO).

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme