Máme obavy, že Babiš bude vládnout s KSČM a SPD. Vstup do vlády je od nás svým způsobem oběť, říká Zimola

Hnutí ANO pokračuje v jednání s ČSSD o menšinové vládní koalici tolerované komunisty. Po jednání expertních týmů mělo v pátek následovat setkání předsedů obou stran, na žádost sociálních demokratů ale bylo přesunuto na úterý. „Chtěli bychom už jednání posunout do finální fáze. Blíží se dubnový sjezd, který máme seznámit s dojednanými výsledky,“ přibližuje průběh jednání první místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola a Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Sociální demokraté se nyní budou chtít setkat i se zástupci KSČM, k čemuž zatím na oficiální úrovni nedošlo. „Vím, že se s nimi setkává Andrej Babiš, je to jeho odpovědnost. Ale my bychom také chtěli slyšet, za jakých podmínek jsou komunisté připraveni koaliční vládu tolerovat,“ dodává Zimola. 

V tomto ohledu 1. místopředseda ČSSD připouští obavy především v otázkách zahraniční politiky. „Komunisté se nijak netají ambicemi na odchod z Evropské unie a případně i z NATO. Bude třeba, aby minimálně z těchto věcí slevili. Ústupků ale očekávám více,“ zdůrazňuje. 

Bez komunistů vláda nevznikne 

Podle některých sociálních demokratů je ale tolerance vlády komunisty v rozporu s bohumínským usnesením. „Vzniklo v nějaké době a atmosféře, je tam vyjmenována řada stran, které dnes již ani neexistují. Považuji ho za vyčpělé a snažím se dívat spíš do budoucnosti,“ uvádí Zimola. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus s Jiřím Zimolou

Připouští, že opačný názor není ve straně ojedinělý. Delegáti sjezdu prý ale vedení pověřili jednáním o vládě s vědomím, že bez podpory komunistů nemůže vzniknout, a vyloučili spolupráci s SPD Tomia Okamury.  

Podle usnesení sjezdu je ale pro ČSSD problém také trestně stíhaný člen vlády, což je případ premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO. Zimola ale připomíná, že o vstupu do vlády rozhodne vnitrostranické referendum na základě vyjednaných podmínek. 

Oběť pro stát 

Bývalý předseda ČSSD a končící poslanec Bohuslav Sobotka varoval, že Babiš sociální demokraty potřebuje jen pro získání důvěry a poté bude moci vládnout s SPD a KSČM. 

„V tomto mu dávám za pravdu, tyto obavy máme. Snažíme se je řešit pojistkami v koaliční smlouvě. Ale nejsme naivní, abychom si mysleli, že co je psáno, tak platí navěky,“ podotýká Zimola a zdůrazňuje, že v případě porušení podmínek bude první, kdo zavelí k odchodu do opozice. 

Sociální demokracie si prý uvědomuje složitost situace, snaží se ale zabránit vzniku vlády opřené o komunisty a okamurovce. „Nechci dojemně říkat, jak se obětujeme pro Českou republiku. Ale svým způsobem to oběť je,“ uzavírá. 

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme