Je to účelovka, v životě jsem v ruce žádný živý spis neměl, vypověděl Babiš před vyšetřovací komisí

Možnými úniky z živých policejních kauz se znovu zabývali poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise. K výslechu si pozvali předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a bývalého novináře MF DNES Marka Přibila. Ten po slyšení odmítl, že by někdy s Babišem živé kauzy řešil. Babiš komisi označil za účelovku. Právě záznamy z jejich schůzek vedly ke vzniku speciální poslanecké skupiny. Ta prověřuje, jestli se policejní informace nezneužívají k politickému boji.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ANO Andrej Babiš dorazil 25. července v Praze do Poslanecké sněmovny na schůzi vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů.

Předseda ANO Andrej Babiš dorazil 25. července v Praze do Poslanecké sněmovny na schůzi vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. | Zdroj: ČTK

"Myslím, že jsem tady doložil, že jsme s panem Babišem žádné takzvané živé spisy neprobírali," řekl po skončení výslechu Přibil. Více se ale s novináři bavit nechtěl. "Já nemám povinnost se médiím vyjadřovat," dodal.

Přibil do Poslanecké sněmovny přišel krátce po desáté hodině, u výslechu byl přes dvě hodiny. 

Po Přibilovi odpoledne na jednání komise dorazil i bývalý ministr financí Andrej Babiš. Komisi při příchodu označil za zbytečnou, je podle něho součástí politického boje.

Na slyšení byl Babiš zhruba půl hodiny. Popřel, že by měl někdy k dispozici živý policejní spis. "Považuju to za účelovku. V životě jsem v ruce žádný živý spis neměl ani jsem do žádného živého spisu nenahlížel. Takže to bylo rychlé," prohlásil po jednání s tím, že komisi zodpověděl všechny dotazy.

"K žádnému předávání (informací) nedocházelo," doplnil Babiš. Zopakoval také, že kvůli nahrávce s Přibilem podal trestní oznámení, má podezření, že je i sledován. Výslech se podle Babiše nesl v přátelském duchu.

Plíšek: Babiš se s námi o Přibilovi odmítl bavit

Trochu jiný pohled na slyšení Babiše nabídl po jednání komise její předseda Martin Plíšek z TOP 09.

"Očekával jsem, že když je jednání neveřejné, bude pan Babiš bude věcně odpovídat na otázky členů komise. Odmítl se s námi bavit o tom, že by komunikoval s redaktorem Přibilem a obsahu těchto schůzet nám neřekl také vůbec nic," popsal poslanec.

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů | Foto: Kristýna Novotná | Zdroj: Český rozhlas

Přibil podle Plíška také zopakoval svá dřívejší prohlášení - na první schůzku s Babišem ho prý poslal ředitel rozvoje vydavatelství Mafra František Nachtigall, další setkání podle svých slov už inicioval sám.

Dopoledne před komisí vypovídali také zástupci advokátní komory. Obhájci jsou podle předsedy komise Martina Plíška z TOP 09 vedle policie a státního zastupitelství dalším místem, odkud by mohly údaje z vyšetřování unikat.

Ke slyšení dorazil předseda komory Martin Vychopeň a advokát Tomáš Sokol. Podle nich mělo jednání informativní charakter. Členy komise například zajímalo to, jaká kárná řízení komora vedla pro podezření z neoprávněného nakládání s vyšetřovacími spisy.

Jednání vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

"Předsedou advokátní komory jsem osmý rok a ještě jsem se nesetkal s informací o tom, že by běželo kárné řízení, že by některý advokát neoprávněně vynášel informace z trestních spisů proti zájmům svého klienta," popsal po skončení výslechu Vychopeň.

Vychopeň je přesvědčen o tom, že obhájci informace z vyšetřování nevynášejí. Poslanci si také vyžádali statistiky kárných provinění souvisejících s úniky ze spisů nebo porušením povinnosti mlčenlivosti. Tyto údaje advokátní komora podle něho má a poslancům je poskytne.

Uniklé nahrávky

Tajně pořízené nahrávky Babiše s Přibilem se postupně objevily na twitterovém účtu Julius Šuman. Na jednom ze záznamů novinář s Babišem probírají, kdy zveřejnit kompromitující materiály na politiky ČSSD.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

Jiná nahrávka zase naznačuje, že oba muži měli informace z takzvaného živého policejního spisu. Právě to bude komise zkoumat.

„Pokud to tak bylo, jak s info naložili, zda nedošlo k porušení zákona z hlediska neoprávněného nakládání s informacemi z živých vyšetřovacích spisů a zda takto získané informace nebyly použity k dehonestaci nebo útoku na politickou konkurenci,“ vysvětlil Radiožurnálu poslanec Plíšek.

Sám Babiš to opakovaně popřel. A zřízení komise označil za pokračování kampaně proti své osobě. 

K výslechu půjde i premiér Sobotka

Vyšetřovací komise také rozšířila okruh osob, které by chtěla vyslechnout. Na některé z dalších jednání tak pozve například i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), a to na návrh člena komise za ANO Radka Vondráčka. 

S policií se můžeme doplňovat a žádat od ní informace, říká Plíšek k vyšetřování nahrávek Babiše

Číst článek

Dále k jednání přizve také šéfa rozvoje vydavatelství Mafra Františka Nachtigalla nebo někdejšího ředitele zaniklého protimafiánského policejního útvaru Roberta Šlachtu

Komise také podle Plíška stanovila okruh kauz, pro které bude chtít zbavit svědky mlčenlivosti. Jde podle něho například o případ Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu, korupční kauzu v Olomouckém kraji Vidkun, o nahrávku mezi předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a novinářem Markem Přibilem, o dotační kauzu na ministerstvu školství a o případy kolem bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a bývalé šéfky jeho kanceláře Jany Nagyové, nyní Nečasové.

Kristýna Guryčová, Pavla Lioliasová, efa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme