Babišovy příjmy mimo politiku. Na korunových dluhopisech Agrofertu vydělal přes 180 milionů

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vykázal příjmy mimo politiku zhruba 184 milionů korun. Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura pak loni vydělal na podnikání asi 16 milionů korun. Někteří poslanci investovali do nemovitostí, jiní do automobilů. Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL například pořídil cenné papíry. Vyplývá to z majetkových přiznání, které posílají poslanci a členové vlády každoročně do sněmovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Andrej Babiš podle přiznání inkasoval asi 180,6 milionu korun na úrocích z jednokorunových dluhopisů skupiny Agrofert, kterou letos převedl do svěřenského fondu.

Vyšetřování nesrovnalostí Babišova majetkového přiznání je odloženo, skutek je promlčený

Číst článek

Předseda ANO pak získal asi 1,7 milionu z prodeje nemovitosti a z kapitálového majetku. Řádově nižší částky pak dostal za pronájmy a z německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH.
Jeho oznámení zahrnuje období od začátku loňského roku do letošního 24. května, kdy skončil ve funkci ministra financí.

Kvůli jednokorunovým dluhopisům se stal Babiš terčem kritiky. Výnosy z nich totiž nepodléhají zdanění a někteří političtí oponenti ho nařkli z účelového obcházení daňových předpisů. Byl to také jeden z důvodů, proč premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD nechal Babiše odvolat z vlády.

Politici přiznali koupi nemovitostí i aut

Babišův nástupce ve funkci Ivan Pilný z ANO do přiznání za loňský rok uvedl mimo jiné příjem 7,76 milionu. Jako zdroj napsal „prodej akcií díky převodu do jiné banky".

Nemovitost loni pořídil například bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek Z ČSSD. S manželkou koupil byt v hodnotě 4,65 milionu korun, splácí zároveň hypotéku 3,9 milionu korun.

Přečtěte si, kolik si vydělali senátoři mimo politiku

Číst článek

Zdeněk Soukup Z ANO pořídil zahradu a zemědělskou půdu dohromady za 274 TISÍC korun a Ivan Adamec Z ODS pozemek za 15 tisíc korun. Herman vedle cenných papírů za 760 tisíc korun nabyl za 208 tisíc korun garáž.

Automobily si koupilo hned několik poslanců. Značku Škoda preferovali Josef Uhlík z KDU-ČSL a Jan Volný z ANO. Uhlík podle dokumentu pořídil octavii za 340 tisíc korun a Volný fabii za 430 tisíc korun. Josef Vondrášek z KSČM nabyl mazdu za 640 tisíc korun. Jeho stranický kolega Josef Zahradníček dal za vozidlo 530 tisíc korun, značku neuvedl. Volný také koupil za 220 tisíc korun obraz.

Poměrně značné příjmy z aktivit mimo politiku vykázal Karel Rais z ANO. Působení na vysoké škole mu vyneslo 2,25 milionu korun. Miloš Babiš z ANO získal z pronájmů 1,4 milionu korun a přes 240 tisíc korun jako mzdu ze svého autosalonu.

Některá majetková prohlášení se ještě kontrolují

Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do pátku. U dokumentů dodaných poštou rozhoduje datum odeslání. Ve sněmovním registru jsou přístupná oznámení pěti desítek poslanců. Ostatní se ještě prověřují a nelze do nich nahlédnout.

Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru kontrolují přiznání jen po formální stránce. Kvůli nedodanému nebo špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme