Babišův Agrofert koupil mediální skupinu Mafra, vydavatele MF Dnes i Lidových novin

Skupina Agrofert miliardáře Andreje Babiše koupila českou mediální skupinu Mafra. Ta vydává deníky MF Dnes, Lidové noviny, Metro, provozuje hudební televizi Óčko a řadu serverů, například iDNES.cz nebo lidovky.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011 | Foto: Filip Jandourek

„Skupinu Mafra považuji za velmi silného hráče na českém mediálním trhu, především v oblasti seriózní žurnalistiky,“ řekl generální ředitel Agrofertu Andrej Babiš.

„Její akvizice bude mít pro naši mediální divizi řadu synergií a umožní nám hledat další nákladové úspory například při fungování našeho týdeníku 5plus2,“ uvedl Babiš.

Mediální skupina Mafra vydává deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a bezplatné Metro, provozuje servery iDNES.cz a lidovky.cz a weby specializované na hledání zaměstnání nebo nemovitostí, dále rádia Classic FM a Expresradio, hudební televizní stanici Óčko, virtuálního operátora Mobil.cz a tiskárny Mafraprint. V celé skupině pracuje zhruba 1100 zaměstnanců.

Dosavadní vlastník Mafry, německá společnost Rheinisch-Bergische Druckerei und Verlagsgesellschaft, se teď chce soustředit hlavně na německý trh. „Společnost prodáváme ze strategických důvodů, abychom mohli investovat do různých nových aktivit,“ vysvětlil předseda představenstva Karl Hans Arnold.

Transakci ale ještě musí schválit antimonopolní úřad. Cena zatím nebyla zveřejněná.

Někdo napíše lež a všichni ji opíší, trápí Babiše. Od novinářů Mafry chce pravdu

Číst článek

„Myslím, že to není poslední mediální nákup, který učinil. On nedávno prohlásil, že chce být hlavním hráčem na mediálním trhu, k čemuž je Mafra dobrým výchozím bodem, ale není jediným,“ míní mediální analytik Daniel Köppl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koupi společnosti MAFRA skupinou Agrofert holding mluvil mediální analytik Daniel Köppl

Köppl předpokládá, že Babiš výrazněji než do obsahu zasáhne do ekonomiky firmy. „Je několik produktů ve skupině Mafra, nad kterými je velká otázka, jestli mají svůj smysl, nebo nemají,“ upozorňuje na ztrátovost některých médií.

Majoritním vlastníkem Mafry byl od roku 1994 německý holding Rheinisch-Bergische Druckerei und Verlagsgesellschaft.

Český rozhlas, Mirko Kašpar, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme