Babišův osud v rukách detektiva Nevtípila. Kdo je muž, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo?

Osud šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho blízkých do značné míry leží v jeho rukách. Rozhodne totiž o tom, kdo bude v ostře sledovaném případu možného dotačního podvodu obviněn. Přesto to exministrovi financí nebrání hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila veřejně kritizovat a obviňovat ho z údajné spolupráce s „kmotry“. Server iROZHLAS.cz proto přináší profil policisty, který sestavil na základě informací z veřejných zdrojů.

Profil Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Beznoska Radim / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když detektiv Pavel Nevtípil dostal možnou manipulaci s dotacemi při stavbě luxusního objektu u Olbramovic na Benešovsku zkraje loňského roku na stůl, věděl, že nepůjde o obyčejný případ.

Klíčové momenty jednání o Čapím hnízdu. 'Policie má proti Babišovi 3500 stran,' řekl poslanec Huml

Číst článek

Věděli to i jeho kolegové z pražského odboru hospodářské kriminality, kteří ho proto podle serveru Neovlivní „opevnili“, aby zamezili tlakům z vnějšku a měl tak klid na práci.

Nedostupný detektiv

To serveru iROZHLAS.cz potvrdila i vedoucí tiskového oddělení pražské policie Andrea Zoulová, která odmítla angažmá Nevtípila u policie jakkoli komentovat.

„My rozhodně nechceme vést vyšetřování v přímém přenosu a už vůbec ne přibližovat nebo představovat osobu pana vyšetřovatele médiím a široké veřejnosti. I pan vyšetřovatel si zaslouží nějaké soukromí, klid a čas na práci,“ uvedla.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na postup vrchního komisaře Nevtípila vedle pražských městských žalobců dohlížela i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ačkoli výtky mířily na délku dosavadního vyšetřování, žádné významné pochybení v kauze Čapího hnízda neodhalila.

Vyšetřování případu se táhne už přes rok a půl. Lhůta pro policejní rozhodnutí se několikrát prodlužovala. Naposledy si kapitán Nevtípil řekl o více času letos v březnu, a to o půl roku.

„Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph.“

Andrej Babiš (předseda hnutí ANO)

Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová to tehdy odůvodňovala složitostí kauzy. Sám Nevtípil případ od začátku nekomentuje.

Vrchní komisař musel projít stohy papírů a vyslechnout řadů svědků, vedle toho měl na starosti i další případy týkající se závažné hospodářské kriminality, jak uvedl server Neovlivní. Ani o nich nechce policejní mluvčí Zoulová mluvit: "Neprospěje to samotnému vyšetřování, z taktického hlediska je to zcela nevhodné."

Otevřeně bránit komisaře nechce ani policejní prezidium, které se na dotaz serveru iROZHLAS.cz také obrnilo strohým: Nebudeme komentovat.

Kritika za vyšetřování kauzy Neograph

Zdá se, že, alespoň navenek, vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo s dvacetiletou praxí zůstal proti Babišovým nařčením sám. Exministr totiž ve svých prohlášeních detektiva opakovaně obviňuje z údajné spolupráce s „kmotry“ v případu papíren Neograph.

„Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal například Babiš na svém facebookovém účtu. Jak už zaznělo, policie snahu o znevěrohodnění elitního vyšetřovatele nechala bez komentáře.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v březnu 2016 vysvětloval ve sněmovně, jak to bylo s čerpáním dotace na farmu Čapí hnízdo | Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pro připomenutí: rodina Sittů se před šesti lety dostala do sporu s podnikateli a právníky kolem lobbisty Ivo Rittiga, když upozornila na předražené jízdenky pro pražský dopravní podnik. Soud otce a syna Sittovy nepravomocně odsoudil za tunelování vlastní firmy.

Zastal se jich ale odvolací soud, který případ vrátil a zkritizoval postup vyšetřovatele Nevtípila a pražské státní zástupkyně Dagmar Máchové, ta kauzu dozorovala. Městský soud v Praze nakonec letos v únoru rozhodl, že se Vladimír Sitta starší může vrátit do čela podniku.

Napojení na žalobkyni Máchovou z kauzy Bereta

Žalobkyně Máchová, která je coby odbornice městského státního zastupitelství na hospodářskou kriminalitu podle Lidových novin v pražských kruzích považovaná za Nevtípilovu blízkou spolupracovnici, současně figuruje v případu Bereta týkající se vynášení citlivých informací z živých spisů (více o kauze Bereta k přečtení ZDE). 

Vydat. Policie může stíhat Babiše a Faltýnka za Čapí hnízdo, rozhodli bez účasti ANO poslanci

Číst článek

Když loni v květnu kvůli případu zasahoval protimafiánský útvar pod vedením Roberta Šlachty, týdeník Respekt napsal, že se elitní tým zajímá i o samotného Nevtípila. Ten to tehdy ale pro server Neovlivní odmítl.

V hledáčku policie měl být podle Respektu také Nevtípilův nadřízený a vedoucího oddělení z pražské hospodářské kriminálky Pavel Klučka. Ten ale nyní pro server iROZHLAS.cz uvedl, že s případem úniků ze spisů neměl nic společného.

„Ani já, ani můj tehdejší podřízený pan Nevtípil jsme nebyli v době realizace kauzy Bereta ani zadrženi, ani předvedeni k výslechu, ani jsme nebyli v této souvislosti žádnými jinými policisty kontaktováni nebo vyslýcháni,“ uvedl Klučka.

Nalezené odposlechy

V kancelářích odboru hospodářské kriminality na pražském Vyšehradě se přitom zhruba týden před zátahem kvůli kauze Bereta našly prostorové odposlechy. Objevit je měl právě Klučka, který krátce na to od policie odešel.

Dodnes není jasné, kdo a proč odposlouchávací zařízení do místností nainstaloval. Média je spojovala buď s případem Bereta nebo právě s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo. To ale policie vzápětí odmítla.

Klíčové momenty jednání o Čapím hnízdu. 'Policie má proti Babišovi 3500 stran,' řekl poslanec Huml

Číst článek

Případem se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jak ale loni na podzim upozornil Radiožurnál, odposlechy policistů z kauzy Čapí hnízdo odložila s tím, že nedošlo ke spáchání trestného činu.

Zpátky ale k aktuálnímu dění kolem Čapího hnízda. O skončení vyšetřování Nevtípil zkraje týdne informoval dozorujícího žalobce z pražského státního zastupitelství Jaroslava Šarocha, se kterým v následujících dnech ladil poslední detaily. Nakonec policista ve čtvrtek zažádal sněmovnu o vydání Andreje Babiše a jeho spolupracovníka Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání.

Okruh lidí, kteří čelí podezření z dotačního podvodu, je ale širší. Vedle čelních politiků se policie zajímá také o Babišovy příbuzné včetně jeho manželky Moniky či někdejší manažery podniků ZZN Agro Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme