Babišův resort je proti zvyšování platů policistů a hasičů. Neúcta, kritizuje to Chovanec
Ministerstvo financí nesouhlasí se zvýšením platů u bezpečnostních sborů o deset procent od letošního 1. července. Vyplývá to z připomínek k návrhu ministerstva vnitra, kterým by se brzy měla zabývat vláda. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) označil materiál ministerstva financí k platům za urážku členů bezpečnostních sborů. Zdůvodnění, proč platy nezvyšovat, považuje za nesmysl a projev absolutní neúcty. Úřad Andreje Babiše (ANO) kritizují také odbory.
Mluvčí resortu financí Michal Žurovec později uvedl, že ministerstvo by chtělo možné navýšení uskutečnit až od příštího roku a s ohledem na další státní zaměstnance.
Zvýšení platů by vyšlo na téměř 3,5 miliardy korun ročně. „Objem prostředků na platy příslušníků považujeme za dostatečný a v posledních letech stále se navyšující," uvedlo ministerstvo financí v připomínce, kde navyšování platů odmítlo. Zdůvodnilo to tím, že platy u bezpečnostních sborů od roku 2013 vzrostly o 15 procent, potřebné peníze na letošní rok také nejsou ve schváleném rozpočtu.
Chovanec v úterý ČTK napsal, že Babiš konečně přestal skrývat svou snahu totálně oslabit a rozeštvat bezpečnostní sbory. „Pokud pan ministr tvrdí, že policisté, hasiči i další členové bezpečnostních sborů mají platy dostatečně vysoké, jde o nesmysl a projev neúcty k lidem, kteří pro naše bezpečí riskují své životy," uvedl Chovanec.
Odbory: nebezpečná hra
S argumenty ministerstva financí nesouhlasí také předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. Připomněl, že v roce 2011 klesly platy kvůli vládním úsporným opatřením o deset procent, o rok dříve přišli policisté o rizikové příplatky.
Ministerstvo financí v odmítavém stanovisku uvedlo, že částka potřebná pro zvýšení platů není v letošním rozpočtu a doporučuje vnitru, aby našlo peníze ve svém rozpočtu. Vnitru navrhlo například snížení výsluh nebo revizi způsobu jejich výpočtu. „Návrh na snížení výsluh je nejen v rozporu se zákonem i politikou vlády, ale i za jakoukoliv hranou slušného chování," zdůraznil Chovanec.
Podle Štěpánka návrh na změny kolem výsluh roztáčí nebezpečnou hru. „Volá po jejich snížení, a dokonce po revizi jejich konstrukce a nároků. Že by to byla kompenzace za nedávné odstranění zdanění výsluh, se kterým i ministerstvo financí vyslovilo souhlas?" reagoval Štěpánek.
Mluvčí ministerstva financí Žurovec v úterý zdůvodnil negativní stanovisko ministerstva financí k návrhu vnitra tím, že o změně platů by vláda měla rozhodnout až po konzultaci s odbory a termín zvýšení by měl být nastaven na začátek roku 2018. Návrh vnitra podle mluvčího navíc obsahoval nejednotné výpočty dopadů na rozpočet a další nedostatky. Podle Žurovce se vládní koalice v rámci přípravy rozpočtu na rok 2018 zřejmě shodne na plošném navýšení prostředků na výplaty státních zaměstnanců, takže je nutné brát v potaz také peníze na platy učitelů, úředníků či vojáků.
Ve hře platy celníků i dozorců
Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ministerstvo vnitra navrhlo od druhé poloviny letošního roku upravit. Chovanec chce udělat vše pro to, aby se vláda od návrhu resortu financí distancovala.
Policejní sbor má zhruba 40 tisíc lidí, hasičů je přes 9700. Zvýšení platů by se týkalo i celníků, vězeňských dozorců nebo tajných služeb.
Kromě zvyšování platů chce vnitro zlepšit podmínky pro práci u bezpečnostních sborů i dalšími způsoby. V novele služebního zákona třeba plánuje zrušení 150 hodin povinných přesčasů ročně, chce zavést náborový příspěvek. Od novinek si slibuje stabilizaci personální situace u bezpečnostních sborů.