Babišův střet zájmu a zamítnuté dotace. Soud rozhodl, že se firmy z Agrofertu původních dotací nedočkají

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnosti dvou firem z koncernu Agrofert, jimž ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2021 neposkytlo požadované dotace. Důvodem byla obava, že Evropská unie kvůli střetu zájmů dotace neproplatí, což by pak znamenalo zátěž pro státní rozpočet. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, jenž byl tehdy předsedou vlády.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto)

Nejvyšší správní soud v Brně (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Jednu stížnost podávala firma Fatra Napajedla, která chtěla dotaci na energetické úpravy vzduchotechniky. Dvě stížnosti k soudu poslala společnost Primagra, jež usilovala o dotace na výměnu sušáren zrnin v Kladrubech a Staňkově. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu neobsahují údaj o výši požadovaných dotací.

Ministerstvo v roce 2021 zamítlo řadu podobných žádostí o dotace na projekty spolufinancované z evropských peněz, které podaly různé společnosti z koncernu Agrofert. Soud poukazoval na riziko, že Evropská komise Česku peníze neproplatí. Babišův střet zájmů byl tehdy předmětem auditu komise.

Agrofert zažaloval ministerstvo zemědělství. Chce zvrátit, že musel kvůli Babišově střetu vrátit dotaci

Číst článek

Firmy se bránily žalobami. Nejvyšší správní soud už dříve upozornil na to, že jednotlivé senáty Městského soudu v Praze se při rozhodování o žalobách názorově rozdělily a obsahově stejné spory vyřešily několika různými způsoby. Nyní soud přezkoumával tři rozsudky, které postup ministerstva potvrdily jako oprávněný.

„Dle Nejvyššího správního soudu žalovaný při rozhodování správně zohlednil veřejný zájem na ochraně státního rozpočtu, což v rámci správního uvážení nelze považovat za excesivní a svévolné kritérium,“ stojí v jednom z rozsudků, který se týká stížnosti zemědělského podniku Primagra. Podnik neuspěl ani s argumentem, že ministerstvo firmy z Agrofertu diskriminovalo tím, že vůči nim volilo jiný přístup než k ostatním.

Kvůli auditu Babišova střetu je zamítl. Teď resort průmyslu rozhodl, že dvě dotace Agrofertu proplatí

Číst článek

„Nejvyšší správní soud není znám jiný skutkově shodný nebo obdobný případ, v němž by pro možný střet zájmů člena vlády hrozilo ze strany Evropské komise neproplacení prostředků vyplacených na dotaci ze státního rozpočtu,“ reagoval Nejvyšší správní soud.

iROZHLAS.cz v březnu informoval, že ministerstvo průmyslu a obchodu naopak proplatí firmám Primagra a Fatra jiné dotace, které původně taktéž proplatit nechtělo. Firmy ale uspěly u Městského soudu v Praze. Celkem jde zhruba o 12,5 milionu korun. Primagra tak získá peníze na výměnu sušárny zrnin ve středisku Trpísty, Fatra na úsporná opatření. Ministerstvo se ještě obrátí na Nejvyšší správní soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme