Dva noví poslanci složí slib v úterý. Bendl nahradí Vrecionovou a Babka Maxovou

Do sněmovny zamířili bývalý poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) a radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka (ANO). Slib by měli skládat v úvodu schůze, která začne příští týden v úterý. Bendl a Babka v dolní komoře nahradí Veroniku Vrecionovou (ODS) a Radku Maxovou (ANO), kterým nynější první schůzí Evropského parlamentu vznikl mandát europoslankyň, čímž jim zanikl mandát v české sněmovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec, ministr a středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) | Foto: Yan Renelt / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Třetí z poslanců zvolených v květnových volbách do Evropského parlamentu Mikuláš Peksa (Piráti) se vzdal sněmovního mandátu už začátkem června. Do sněmovny za něho nastoupil datový analytik František Navrkal.

Sněmovna má opět 200 poslanců. Pirát Navrkal složil slib a nahradil Peksu

Číst článek

Do vrcholné evropské politiky mohlo proniknout až 12 současných českých poslanců. Na evropské kandidátky je zařadilo šest z devíti sněmovních stran, výjimkami byly ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN.

Nejvíce členů dolní komory, tři, se ucházeli o mandát europoslance za vládní hnutí ANO. Po dvou poslancích figurovalo na kandidátkách Pirátů a KSČM, po jednom na listinách ODS, SPD a KDU-ČSL. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snažili o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku, uskupení neuspělo.

Sněmovnu opustilo v tomto volebním období i s Maxovou a Vrecionovou 12 poslanců. Hned na ustavující schůzi v listopadu 2017 rezignovali středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), její liberecký kolega Martin Půta (STAN) a bývalý senátor Jiří Hlavatý (za ANO).

Koncem loňského března se poslaneckého mandátu vzdal někdejší premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V červnu odešel ze sněmovny bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán a v říjnu bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO). V prosinci zanikl mandát Vladimíru Koníčkovi (KSČM), který se stal členem vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Letos v dubnu se vzdali mandátu bývalí ministři vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dopravy Dan Ťok (ANO).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme