Babyboom se po sedmi letech zastavil

Babyboom v Česku se zastavil. Po sedmi letech přestal růst počet narozených dětí. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

miminko v kočárku

miminko v kočárku | Foto: Jan Rosenauer

V prvním pololetí se narodilo 58.000 dětí, což je o 1600 méně než za stejné období loni. Průměrná Češka má nyní jedno a půl dítěte.

Počet narozených dětí rostl od roku 2002. Podle statistiků to však stejně žádná opravdová populační exploze nebyla. Trend vysvětlovali tím, že rodily ženy ze silných ročníků 70. let.

Podle demografa Zdeňka Čermáka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se pokles porodnosti dal čekat. "Pak je tady samozřejmě konkrétní vliv, to znamená vliv ekonomické krize, která také přispěla k tomu, že se počet dětí začíná snižovat," doplnil Čermák.

Přesto celkově počet obyvatel Česka roste. Nyní jich je 10.489.200. Největší vliv na to má migrace ze zahraničí. Přibývají hlavně lidé z Ukrajiny, Slovenska a Ruské federace. V porovnání s loňskem se ale cizinců k nám stěhuje méně.

Češi zestárnou

Nedávná projekce ČSÚ také ukázala, že česká populace výrazně zestárne. Zatímco teď je průměrnému Čechovi necelých 41 let, za 65 let nám bude průměrně skoro 50. Podle Terezie Stieglerové z Českého statistického úřadu přibude lidí nad 65 let.

"Současný podíl osob starších 65 let je zhruba 16 procent a výsledkem projekce je to, že tento podíl by se zvýšil až téměř na jednu třetinu k roku 2065. Nejrychleji bude přibývat osob v nejvyšším věku, konkrétně pokud se zaměříme na skupinu sto a víceletých, tak by se počet mohl zvýšit až na 14.000," uvedla Stieglerová.

Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme