V babyboxu v Českých Budějovicích našli prvního novorozence, dívka dostala jméno Ivanka

Do českobudějovického babyboxu, který je na budově tamní záchranné služby, v noci na středu někdo odložil novorozenou holčičku. Podle ředitele jihočeské záchranné služby Marka Slabého je na první pohled zdravá a váží zhruba čtyři kilogramy.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BabyBox (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Informaci potvrdil i zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Holčička je současně prvním dítětem odloženým do speciální schránky v Českých Budějovicích a letošním 16. odloženým dítětem do babyboxu v Česku.

Dívka dostala jméno Ivanka a podle Hesse byla odložena v modré dece a žlutém ručníku i s kouskem leopardí kůže.

V babyboxu benešovské nemocnice našli novorozence, chlapec dostal jméno Antonín

Číst článek

V celé ČR bylo v babyboxech od jejich zavedení v roce 2005 zanecháno již 178 dětí. Ivanka zvýšila skóre holčičky versus kluci na 103:75, uvedl Hess. Připomněl, že před týdnem někdo odložil novorozené děvče do schránky v Neratovicích.

Vyhřívání a alarm

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme