Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil holčičku. Zdravotníci ji vyzvedli během půl minuty

Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo ve středu v podvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá, dostala jméno Zuzana. Informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Děvčátko je 17. letošním dítětem v babyboxu. Schránka v Hloubětíně funguje od června 2005, bylo do ní odloženo 28 dětí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BabyBox (ilustrační foto)

Babybox v Hloubětíně byl v roce 2005 zprovozněn jako první v Česku (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Signalizace se ozvala v 18.14,34 a děťátko bylo vyzvednuto v 18.15,10, tedy za pouhých 36 vteřin. Děkuju a gratuluju zdravotníkům v hloubětínské klinice,“ uvedl Hess.

Do babyboxu v Nymburce někdo odložil holčičku. Několikadenní miminko je v dobré kondici

Číst článek

Právě babybox v Hloubětíně byl v roce 2005 zprovozněn jako první v Česku. Funguje v podstatě jako novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. V Česku nyní funguje 76 těchto schránek. Celkově bylo do babyboxu odloženo 111 holčiček a 86 chlapečků.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme