Do babyboxu v Hloubětíně někdo odložil holčičku. Zdravotníci ji vyzvedli během půl minuty

Do babyboxu v pražském Hloubětíně odložil někdo ve středu v podvečer několikaměsíční holčičku. Je zdravá, dostala jméno Zuzana. Informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Děvčátko je 17. letošním dítětem v babyboxu. Schránka v Hloubětíně funguje od června 2005, bylo do ní odloženo 28 dětí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox v Hloubětíně byl v roce 2005 zprovozněn jako první v Česku (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Signalizace se ozvala v 18.14,34 a děťátko bylo vyzvednuto v 18.15,10, tedy za pouhých 36 vteřin. Děkuju a gratuluju zdravotníkům v hloubětínské klinice,“ uvedl Hess.

Do babyboxu v Nymburce někdo odložil holčičku. Několikadenní miminko je v dobré kondici

Číst článek

Právě babybox v Hloubětíně byl v roce 2005 zprovozněn jako první v Česku. Funguje v podstatě jako novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. V Česku nyní funguje 76 těchto schránek. Celkově bylo do babyboxu odloženo 111 holčiček a 86 chlapečků.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme