Rostou mu zuby a chodí. Do babyboxu v Nemocnici Pelhřimov někdo odložil patnáctiměsíčního chlapce

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého, podle odhadů patnácti- až šestnáctiměsíčního chlapce. Váží 9,5 kilogramu, má šest zubů a dostal jméno Karel Spěváček. V tiskové zprávě to v sobotu uvedl Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů. Malý Karel je 181. dítětem odloženým do babyboxu v ČR za 13 let jejich existence.

Pelhřimov (Aktualizováno: 12:32 19. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Je zcela zdravý, jenom jej teď sestřičky zahřívají, protože byl trochu podchlazený, měl 35,5 stupně,“ napsal Hessovi v SMS zprávě primář dětského oddělení Stanislav Houštěk.

Prvním novorozencem roku 2019 je Tomáš, narodil se v Písku minutu po půlnoci

Číst článek

„Chlapec je nyní na dětské stanici JIP, je ale v pořádku,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

O jeho dalším umístění bude rozhodovat orgán sociálně právní ochrany dění (OSPOD). Kdy si ho bude moci převzít, podle mluvčí určí lékaři.

„OSPOD následně vybere a doporučí opatrovnickému soudu, co s děťátkem udělat, navrhne zřejmě nějakou pěstounskou péči. Domluví se s pěstouny, kteří by zároveň mohli být budoucími náhradními rodiči. Navrhne soudu, aby usnesením o předběžném opatření svěřil dítě do něčí pěstounské péče,“ řekl Hess.

Případ je neobvyklý stářím odloženého dítěte, většině bylo jen několik dní či měsíců.

„Obdobně velké děťátko bylo před lety odložené v Olomouci,“ řekl Hess. Odhadované stáří chlapce, kterého zdravotníci našli v babyboxu v Olomouci v listopadu 2011, bylo 18 měsíců.

Asi pro pět dětí se podle Hesse v minulosti jejich matka vrátila.

„Chlapeček je stále na našem oddělení, samozřejmě maminka si pro něj může přijít, proto také zveřejňujeme, že je u nás,“ řekla Černo.

Lékař zachránil nespočet novorozenců. Informace získával přes emigranty, přístroje kupoval ze svého

Číst článek

Odložení dítěte do babyboxu není trestný čin, jak připomněla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Policisté podle ní v noci v Pelhřimově zjišťovali, jestli dítě nebylo v ohrožení života, nebo zda na něm nebyl spáchaný nějaký trestný čin.

„Z výsledků prvotního lékařského vyšetření vyplynulo, že dítě je v pořádku, proto policisté nebudou ve věci provádět další šetření,“ řekla.

Babybox pelhřimovské nemocnice byl zřízen 21. prosince 2007 a dosud se v něm žádné dítě neocitlo.

První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005, je to v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. V Česku nyní funguje 76 těchto schránek.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme