V babyboxu ve Slaném našli holčičku, pojmenovali ji Štěpánka. Matka ji asi odložila po cestě z porodnice

Do babyboxu v Nemocnici Slaný někdo odložil holčičku, dostala jméno Štěpánka. Informoval o tom zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Uvedl taky, že podle zdravotníků se holčička v nemocnici asi před týdnem narodila. Podle Hesse jde o první takový případ, kdy matka zanechala dítě v babyboxu pravděpodobně přímo při cestě z porodnice.

Slané Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku lidé odložili do těchto schránek už celkem 118 holčiček (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Holčička byla velmi pečlivě oblečená, zabalená v kožíšku, zavinovačce s žirafami a na hlavě měla bílou čepičku.

Před 15 lety zachránil babybox první dítě, ke konci minulého roku už jich bylo 214

Číst článek

„Malý zádrhel spočívá v tom, že zdravotníci se domnívají, že je to holčička, která se v nemocnici před týdnem narodila. Takový případ jsme ještě neměli. Kdo ví, co maminku vedlo k rozhodnutí odložit holčičku hned po propuštění z porodnice,” uvedl Hess pro Radiožurnál.

V celém Česku bylo již do těchto speciálních schránek odloženo 216 dětí. Jen o zlomek se ale potom jejich biologické matky znovu přihlásily.

„Že se maminka přihlásí a chce děťátko zpátky, se stává velmi zřídka, zatím v počtu jednotek případů, do pěti. Ale v každém případě by o tom už musel rozhodovat opatrovnický soud,” dodal Hess. Celkem je u nás 79 babyboxů.

Štěpánka je druhé letošní děťátko z babyboxu a druhé celkově odložené ve Slaném, kde je tato schránka v provozu od 3. února 2011. Skóre dívky versus chlapci Štěpánka zvýšila na 118:98. Jméno dostala podle ředitele slánské nemocnice Štěpána Votočka.

Eliška Halaštová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme