Do babyboxu v Nymburce někdo odložil holčičku. Několikadenní miminko je v dobré kondici

Do babyboxu v nymburské nemocnici někdo odložil několikadenní dítě. Holčička dostala jméno Kateřina, informoval v sobotu zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V celé ČR bylo již do těchto speciálních schránek odloženo 193 dětí.

Nymburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto)

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Několikadenní Kateřina je v dobré kondici," uvedl Hess. Jméno podle něj holčička dostala podle členky správní rady Nadace Komerční banky - Jistota a protagonistky babyboxů Kateřiny Susak.

Nymburský babybox byl zřízen před deseti lety s pořadovým číslem 25 a na své první děťátko, chlapce Davida, si počkal do letošního 11. března. Kateřina, která je letošním třináctým dítětem zachráněným babyboxy v ČR, podle Hesse zvýšila skóre dívky versus chlapci na 110:83.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme