Česko má 201. dítě odložené do babyboxu. Chlapec z Olomouce dostal jméno Antonín

Do babyboxu ve Fakultní nemocnici Olomouc v neděli někdo odložil chlapečka, převezen byl na novorozenecké oddělení. Je to v pořadí 201. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. V pondělí to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Viděl jsem jej na fotografii v elegantní bílé kombinéze a v pruhované fialově růžové čepici,“ uvedl Hess. Dodal, že chlapeček dostal jméno Antonín.

Pohádka jako vysvětlení. ‚Z víl se postupně staly sestřičky,‘ popisuje dívka nalezená v babyboxu

Číst článek

Hoch je letos druhým dítětem odloženým v Česku do babyboxu. Na začátku ledna byl nalezen novorozenec v babyboxu v Blansku. Posledním loňským byl zhruba devítiměsíční chlapeček v České Lípě. Dosud skončilo v babyboxech 111 děvčátek, chlapců bylo 90. První začal fungovat v roce 2005, loni do něj lidé odložili 19 dětí.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme