V opavském babyboxu nalezli chlapečka. Dostal jméno Emil, jde letos o třetí odložené dítě

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě pátek ve 20.17 někdo odložil chlapečka. Je to 202. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. V letošním roce jde o třetí případ. V pátek to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V opavském babyboxu se jedná o páté odložené dítě.

Opava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto)

V opavském babyboxu od jeho instalace nalezli již páté dítě | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Podle sestry z novorozeneckého oddělení byl novorozený chlapec oblečený a na první pohled v pořádku, uvedl Hess. „Na fotografii vidím jenom uzel šedofialové látky, ale v jednom místě z něj vykukuje bílá čepička,“ popsal. Doplnil, že chlapec dostal jméno Emil po jeho celoživotním příteli, členovi spolku Babybox Emilu Machálkovi, který dnes náhle zemřel.

Pohádka jako vysvětlení. ‚Z víl se postupně staly sestřičky,‘ popisuje dívka nalezená v babyboxu

Číst článek

V Česku funguje 76 babyboxů. První byl instalovaný v roce 2005. Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme