Do radničního babyboxu v Praze někdo odložil chlapečka, dostal jméno Zdeněk

V pondělí krátce po 19. hodině někdo uložil novorozeného chlapce do babyboxu na budově městského úřadu v Jilemnické ulici v Praze 6. Neměl u sebe žádný dopis, pouze byl zabalený do modré dečky. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess informoval, že hocha pojmenoval po Zdeněk po jednom z mecenášů projektu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto)

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Chlapec byl podle mluvčího pražské radnice Ondřeje Šrámka převezen do motolské nemocnice.

Babybox funguje v podstatě jako novorozenecký inkubátor. Hned poté, co do schránky někdo dítě umístí, spustí se vyhřívání a ventilace a také alarm. Zároveň je zajištěné, aby na schránku nebyly namířené kamery a nezjistilo se tak, kdo dítě odkládá.

Pohádka jako vysvětlení. ‚Z víl se postupně staly sestřičky,‘ popisuje dívka nalezená v babyboxu

Číst článek

Vůbec první babybox se otevřel v červnu 2005 v pražském Hloubětíně. V současné době jich v České republice funguje 76, odloženo do nich bylo už 115 dívek a 95 chlapců.

Zařízení mají už od začátku i své odpůrce. Patří mezi ně třeba primář dětského oddělení v žatecké nemocnici a bývalý místopředseda České pediatrické společnosti Jiří Biolek. Jak už dříve uvedl pro Radiožurnál, vadí mu například, že se do nemocnic dostávají děti, o kterých lékaři nevědí vůbec nic.

Babyboxy podle Biolka také popírají práva dětí. Třeba právo na jméno nebo na to znát své rodiče. Česko kritizoval v roce 2011 v souvislosti s babyboxy také výbor OSN pro práva dítěte.

kro, hnn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme