V turnovském babyboxu našli holčičku. Je zdravá a dostala jméno Světlana

Do babyboxu nemocnice v Turnově v Českém ráji v pondělí po 13. hodině někdo odložil holčičku. Dítě oblečené do modré zimní kombinézy, růžové mikiny a bílé čepičky je zřejmě v pořádku. Dostalo jméno Světlana. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů.

Turnov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Vlídný primář Jaroslav Frömel mě informoval, že děťátko je holčička, na první pohled zdravá, zřejmě narozená v nemocnici,“ uvedl Hess. „Světlana je 179. děťátkem celkem, 17. letošním a prvním turnovským,“ dodal.

V babyboxu v Českých Budějovicích našli prvního novorozence, dívka dostala jméno Ivanka

Číst článek

První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005, je to v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

‚Záchrana dětského života‘

V Libereckém kraji jsou čtyři babyboxy. Kromě Turnova se další nacházejí v nemocnicích v Liberci, Jablonci a České Lípě. Světlana je v kraji šestým do babyboxu odloženým dítětem, předtím čtyři byly v Liberci a jedno v Jablonci.

„Mám velkou radost, že i náš babybox udělal svou službu při záchraně dětského života,“ uvedla hlavní sestra turnovské nemocnice Eva Krejčí. „A hlavně jsem ráda, že ty škarohlídské poznámky, že babybox v Turnově nemá smysl, byly zbytečné,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme