Babyboxy v Česku zachránily už 200 dětí. posledním je novorozený chlapec z Blanska

Do babyboxu v Blansku v sobotu večer někdo odložil novorozeného chlapečka. Mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová řekla, že záchranáři miminko převezli do nemocnice v Boskovicích a vše nasvědčuje tomu, že bude v pořádku. Podle zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse jde v Česku už o 200. dítě, které má díky tomuto zařízení od roku 2005 naději na lepší život.

Blansko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Malý Jan, jak Hess dítě pojmenoval, je prvním dítětem v blanenském babyboxu, který funguje od března 2018. Zároveň je to první letošní dítě odložené do babyboxu. Posledním loňským byl zhruba devítiměsíční chlapeček v České Lípě.

Dosud skončilo v babyboxech 111 děvčátek, chlapců bylo 89. První začal fungovat v roce 2005, loni do něj lidé odložili 19 dětí.

V České Lípě někdo odložil do babyboxu chlapečka. Vojtěch je 199. dítě, kterému schránky pomohly

Číst článek

Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Babyboxy v okresních městech

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess má do budoucna v plánu umisťovat babyboxy tak, aby byly ve všech okresních městech. Stále se ale někde setkává s nechutí k těmto zařízením a péči o ně. Provoz přitom podle Hesse téměř nic nestojí, babyboxy pouze musejí být připojené na elektřinu.

Na rozšiřování a provoz babyboxů přispívají komerční i soukromí dárci. „S penězi je to střídavě oblačno. Někdy je peněz dost a někdy méně. Nyní máme v plánu umístit babyboxy ještě do Žďáru nad Sázavou, Loun a Tachova a v Mělníku vyměníme starý za nový,“ doplnil Hess.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme