Babyboxy pomohly zachránit už 100 dětí. To zatím poslední v Pardubicích

Babyboxy pomohly zachránit už stovku dětí. Naposledy dnes krátce po páté ráno novorozenou holčičku v Pardubicích. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess proto Silvestra označuje za den smutku pro odložené děti. Při zprovoznění první schránky pro odložená miminka si nemyslel, že se Česko dostane k tomuto číslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další babybox, tentokrát v Mělníku | Foto: Jana Huzilová

„To přesahuje všechny mé rozumové a citové možnosti. Sto dětí odložených v babyboxech je myslím to nejsmutnější, co mohlo mě, tuto společnost a tento stát potkat.“

Říká se jim děti z kouzelné bedýnky. Dostávají jména po zdravotních sestřičkách nebo lékařích, kteří je z babyboxu vyzvedli. Od roku 2005 jich už je 100, tedy zhruba čtyři školní třídy. Většina z nich žije v nové rodině, některé se vrátily do náruče biologické matky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Bílá

Děti, které matky ve svízelné situaci odloží do babyboxu, se vlastně podruhé narodí. Protože rodiče nemusí souhlasit s adopcí, miminko jde do nové rodiny zhruba za dva měsíce.

O biologických rodičích odložených dětí neví nic lékaři ani adoptivní rodiče. Právě to je jeden z argumentů odpůrců babyboxu. Dalším je příliš rozsáhlá síť úložných schránek, v Česku je jich celkem 59. Kritikem babyboxů je od začátku jejich založení předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg.

„Já si myslím, že jejich počet je veliký. Čím víc jich bude, tím víc dětí v nich bude odložených, to je pro matku příležitost se dítěte zbavit,“ řekl pro Českou televizi Schneiberg.

Někdy se ale biologická matka o dítě zpětně přihlásí. Odložení dítěte bylo jasným voláním o pomoc pro ženu, která novorozenou holčičku odložila v roce 2009 do ostravského babyboxu.

Mladá žena svou dceru zanesla do vyhřívané schránky, protože neměla kde bydlet a byla ve finanční tísni. Pak své rozhodnutí ale změnila a o dceru začala usilovat. Úřady musela přesvědčit, že se o dítě bude umět postarat.

Podle ministerstva zdravotnictví mají babyboxy smysl, i když úředníci pracují na dalších alternativách.

Další babybox, tentokrát v Mělníku | Foto: Jana Huzilová

Igor Maňour, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme