Badatelé vypátrali vrahy Otýlie Vranské, výsledky mají potvrdit testy DNA

Badatelé v čele s policejním historikem Radkem Galašem znova otevírají případ nejslavnější nevyřešené vraždy z období první republiky. Zabití prostitutky Otýlie Vranské v roce 1933 totiž nevěnovala policie dostatek pozornosti a nevšimla si nesrovnalosti ve výpovědích. Výsledky ještě mají potvrdit testy DNA.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vražda - Otýlie Vranská | Foto: Muzeum Policie ČR

Sobotní Mladá fronta DNES informovala, že se badatelům zřejmě podařilo vyřešit slavnou vraždu prostitutky Otýlie Vranské, která byla nalezena 2. září 1933 rozřezaná ve dvou kufrech na Slovensku.

Dva hlavní podezřelé má usvědčovat řetězec nepřímých důkazů, které mají ještě nyní potvrdit testy DNA.

Historici zpřesnili počet obětí sovětské okupace. Do konce roku 1968 zemřelo 137 lidí

Číst článek

U obou podezřelých se podařilo najít jednoho žijícího potomka. Nyní se čeká, zda dají souhlas s testy – shoda pak jasně určí, kdo Otýlii Vranskou zavraždil. Za nehty jejího těla totiž byly nalezeny cizí vlasy.

Během vyšetřování vraždy, o které se mluvilo na celém území tehdejšího Československa, prý policisté nevěnovali pozornost rozporům ve výpovědích jedné dvojice – možná i díky tomu, že během vyšetřování se prověřovaly desítky podezřelých.

Podle policejního historika Radka Galaše si oba navzájem dosvědčovali alibi, přičemž jedna z osob zcela evidentně lhala. Policie si pravost zpětně neověřila a během dalšího výslechu, kdy se již osoba stačila s druhou dohodnout, svoji výpověď změnila. Selhání historik přičítá faktu, že policista, který výslechy vedl, byl nezkušený.

Chyb během vyšetřování mohlo vzniknout více, na některé z nich upozorňuje i 50 let stará analýza vyšetřování. Jednotlivé útvary prý během šetření pracovaly nekoordinovaně a první pitvu nalezeného těla provedl lékař, který nebyl zkušeným soudním patologem.

Podle historiků může být případnými podezřelými rotmistr Pěkný a jeho milenka Antonie Koklesová. Oba se s Vranskou znali a strávili s ní krátce před vraždou společný čas v restauraci – následně pak vypovídali, že se večer rozešli v dobrém.

Tělo pak bylo nalezeno rozčtvrcené ve dvou kufrech, které cestovaly vlakem na Slovensko.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme