Zbrojní firma, která dodá armádě bojová vozidla za skoro šedesát miliard, zavírá v Česku pobočku

Společnost BAE Systems ruší své zastoupení v Česku. Končí také její ředitel Aleš Výborný. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Zbrojařský kolos dodá 246 nových bojových vozidel pro českou armádu. Podle ministerstva obrany rušení pobočky nákup nijak nekomplikuje, o hladký průběh kontraktu se totiž stará švédská část firmy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojové vozidlo CV90 od švédské firmy BAE Systems Hägglunds. Takových bude mít v roce 2030 česká armáda 246

Bojové vozidlo CV90 od švédské firmy BAE Systems Hägglunds. Takových bude mít v roce 2030 česká armáda 246 | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Nadnárodní zbrojařská firma BAE Systems zavře svou pobočku v Česku, serveru iROZHLAS.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

S její švédskou částí, BAE Systems Hägglunds, české ministerstvo obrany na konci května podepsalo smlouvu na nákup 246 nových bojových vozidel CV90 v hodnotě 59,7 miliardy korun. Ty má dostat 7. mechanizovaná brigáda, která dnes jezdí na strojích ze 80. let. minulého století.

Španělé se ohradili proti nákupu nových bojových vozidel pro českou armádu. Pozdě, zní z ministerstva

Číst článek

Právě Švédové nyní „přeberou“ Česko od britské části společnosti. Zda si otevřou své vlastní zastoupení, není jasné.

„Struktura společnosti v České republice se v následujících měsících promění, aby zajistila úspěch programu CV90 a s ním spojenou významnou průmyslovou spolupráci s místními společnostmi,“ napsal serveru iROZHLAS.cz vedoucí komunikace BAE Systems Matthew Knowles.

Zrušení zastoupení společnosti v Česku znamená také, že skončí její dosavadní ředitel Aleš Výborný. Ten svůj konec odmítl komentovat, podle svého profilu na sociální síti LinkedIn pro BAE Systems v Česku pracoval 26 let. Neprozradil ani, kam zamíří dál.

„Doposud se jednalo o rozvoj podnikání, takže je třeba provést změny, aby bylo možné přejít na realizaci programu. K případným personálním změnám by došlo pouze z tohoto důvodu. Česká vláda a naše vážené zainteresované strany v zemi jsou o našich plánech informovány,“ uvedl Knowles.

Bez problémů

Ministerstvo obrany o změnách ví, žádné komplikace, které by se týkaly dodání nových bojových vozidel pro vojáky, neočekává.

„Uvedená pobočka se žádným způsobem nezapojovala do vyjednávání o smlouvách a nepočítalo se s jejím zapojením ani do jednání po uzavření smluv. V uzavřené trojstranné smlouvě (smlouvu na vozidla podepsalo české ministerstvo obrany, firma BAE Systems Hägglunds a švédská vyzbrojovací agentura FMV – pozn. red.) jsou nastaveny jednací a kontrolní mechanismy od pracovní po nejvyšší úroveň (pracovní skupiny, týmy, společný řídící výbor), které jsou v současnosti dodržovány,“ napsal serveru iROZHLAS.cz ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka.

Obrana zrušila tendr na nová auta pro výsadkáře, doporučila jí to armáda

Číst článek

Přezbrojení 7. mechanizované brigády na moderní bojová vozidla se řeší roky. Původní tendr byl vypsán v roce 2018, na konci června 2022 ho ale kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zrušil a pověřil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), aby jednala přímo se švédskou vládou.

Podle Černochové první stroje do Česka přijedou v roce 2026, všechny by měla mít česká armáda k dispozici v roce 2030.

Součástí smlouvy není servis vozidel, jednání o něm Česko teprve čekají.

„Cenu nedokážu říct, a to i z hlediska současného vývoje na trhu s vojenským materiálem. Řádově to budou desítky miliard korun,“ řekl Koudelka Českému rozhlasu již dříve, tehdy také odhadoval, že vyjednávání začnou během několika týdnů.

„V tuto chvíli jednání prozatím neprobíhají,“ vzkázal nyní přes tiskové oddělení.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme