Bakterie listeria se znovu objevila v českých potravinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce opět našla v potravinách nebezpečnou bakterii listeria. V Praze ji objevila v rybí pomazánce od firmy Gurmán klub Kamenné Žehrovice, na severu Moravy ve vajíčkovém a pařížském salátu od výrobce Svopex food Paskov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pochoutkový salát | Foto: internet

Mluvčí inspekce Ivo Klemeš Radiožurnálu řekl, že listerii objevili při pravidelných kontrolách. Obě výrobny jsou zavřené a musejí stáhnout výrobky z trhu, část se ale podle Klemeše už prodala.

Rybí pomazánka od firmy Gurmán klub Kamenné Žehrovice se prodávala v obchodní síti pražské společnosti Alimpex food. Vaničky o objemu 150 gramů mají dobu potřeby do 22. července.

Stejné datum spotřeby, do 22. července, má také 30 kilogramů závadného Vajíčkového salátu od firmy Svopex food Paskov, 60 kilogramům Pařížského salátu končí datum spotřeby o den dříve.

Listerióza se projevuje zejména u starších lidí se sníženou imunitou a může ohrozit vývoj plodu během těhotenství. "Příznaky listeriózy jsou popsané na webových stránkách ministerstva zdravotnictví a také Státní zemědělské a potravinářské inspekce, takže případný zájemce se tam může informovat," upozornil Klemeš.

Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo. Epidemie vrcholila loni v listopadu, kdy lékaři zaznamenali 20 onemocnění, a v prosinci, kdy přibylo 19 nových případů. Zasáhla prakticky polovinu republiky, konkrétně 39 okresů ve všech 14 krajích. Kvůli listerii muselo loni ukončit činnost 12 provozoven, další desítky byly nuceny provést důkladnou očistu výrobních provozů.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme