Balík zdravotnických zákonů prošel v prvním čtení sněmovnou

Souhrn reformních zdravotních zákonů z dílny ministra Leoše Hegera prošel i přes odpor opozice prvním čtením Poslaneckou sněmovnou. Předlohy teď dostanou k projednání výbory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Normy například upravují práva a povinnosti pacientů a poskytovatelů zdravotní péče nebo prodlužují dojezdovou dobu záchranářů na dvacet minut. Dotýkají se ale i takových věcí jako je kastrace nebo asistovaná reprodukce.

Opozici se nepodařilo prosadit zamítnutí zákona o zdravotnických službách, návrh o zdravotnické záchranné službě prošel bez větších konfliktů. Ještě před zahájením projednávání reformních norem si ale vláda Petra Nečase od opozice vyslechla ostrou kritiku nejen obsahu předloh, ale především způsob, jakým je do sněmovny poslala.

Jak sociální demokraté, tak komunisté si především stěžovali na to, že vláda, která před rokem slíbila, že zákony, které přesáhnou jedno volební období probere s opozicí, tak neučinila. Za arogantní ji proto označil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vystoupení předsedy sociálních demokratů zvedlo premiéra Petra Nečase ze židle. Bohuslavu Sobotkovi na plénu sněmovny připomněl, že už týden mají na zítra k reformním zákonům domluvenou schůzku.

O případných úpravách sporných paragrafů je koalice s opozicí ochotná jednat především v příslušných sněmovních výborech.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger tvrdí, že hlavním smyslem reformy je především výrazně zlepšit postavení pacienta.

Zákon o zdravotních službách

Zákon o zdravotních službách zavádí například právo pacienta na veškeré informace o jeho zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. V Národním registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb.

Podle poslance ODS Marka Šnajdra jde o zákon naprosto přelomový.

„Na jedné straně dává pacientům poměrně významná práva a kompetence, ale ukládá jim i povinnosti. Další podstatná věc je, že ten zákon významným způsobem zvyšuje kvalitativní podmínky na poskytovatele zdravotních služeb, na poskytovatele péče,“ řekl Marek Šnajdr.

Dodal, že se jedná o posílení garance pro pacienty, že ten, kdo je oprávněn poskytovat péči, je kvalitně vybaven, odborně erudován a především je veřejně kontrolován.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme