Balvín i Vávra chtějí jít kvůli penále k soudu

Jakoukoli škodu při nákupu digitálního přenosového vozu pro Českou televizi odmítá její generální ředitel Jiří Balvín. Toho policie tento týden obvinila kvůli tomu, že měl při koupi vozu od ČNTS pozdržet padesátimilionovou splátku - a způsobil tak, že veřejnoprávní televizi vzniklo penále ve výši 2,5 milionu korun. ČT ho ale zaplatit nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Balvín | Foto: Stanislav Peška

Jak dnes řekl Jiří Balvín členům rady České televize, o žádné škodě způsobené pozdržením splátky za přenosový vůz od ČNTS nemůže být řeč. Televize totiž podle něj žádné penále nezaplatí, neboť úrok považuje za příliš vysoký. "Ne, protože se obrátíme na soud samozřejmě a ten rozhodne v náš prospěch, protože úrok roční 108,5 procenta je tedy opravdu trošku atypický."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Balvín - ČT penále nezaplatí

Také ČNTS chce dát celou věc k soudu. Radiožurnálu to potvrdil ředitel společnosti Jan Vávra. "My jsme vyčerpali veškeré právní možnosti, dokonce musím říct, že ta komunikace byla až nedůstojná, pan Balvín tu penalizační fakturu vrátil asi čtyřikrát, já jsem mu ji zase čtyřikrát poslal zpátky, nereagoval na žádné výzvy, nereagoval na výzvu ke smíru, čili nezbývá nám nic jiného, než vymáhat tu dlužnou částku soudní cestou."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vávra - ČNTS půjde k soudu

Policie kvůli příkazu k neproplacení faktury stíhá šéfa veřejnoprávní televize za porušování povinností při správě cizího majetku. Balvín už dříve připustil, že faktura byla skutečně proplacena po datu splatnosti. Generální ředitel ČT je v souvislosti s koupí digitálního přenosového vozu v hodnotě kolem 70 milionů korun od ČNTS podezřelý také z porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Členové rady ČT zatím nechtějí své rozhodování o osudu ředitele uspěchat. Podle šéfa rady Jana Mrzeny musí teď Balvín hlavně předložit všechny dokumenty o nákupu vozu. "Ta situace je příliš vážná na to, abychom mohli udělat jakoukoli nerozvahu. My budeme respektovat presumpci neviny, musíme se seznámit pečlivě a podrobně se všemi podklady, které s tím souvisí, tak abychom mohli zodpovědně rozhodnout o dalším postupu. Jde o to, abychom si předčasně neuzavírali vrátka k rozhodnutí v kterémkoli směru této kauzy," uvedl po jednání rady její předseda Jan Mrzena.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme