Bankovní dohled ČNB se pochybením Komerční banky zřejmě zabývat nebude

Komerční bance unikly údaje o klientech. Dostat se k nim šlo přes internetové bankovnictví. Chyba v počítačovém systému umožnila, aby se úplně cizí člověk dozvěděl, kdo má u penzijního fondu Komerční banky účet, a viděl citlivá osobní data. Nebyly však ohroženy vklady ani finanční toky. Bankovní dohled centrální banky se tak zřejmě případem zabývat nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komerční banka

Komerční banka | Foto: Marián Vojtek

Návštěvníci internetových stránek se také nedozvěděli, kolik peněz lidé na účtech mají. Nebyla tam čísla účtů a ani nešlo aktivně s účty jiných lidí manipulovat. Bankovní dohled má také oddělení, které kontroluje IT systémy bank.

Zaměřuje se ale spíše na stabilitu a bezpečnost systému. Tento případ spadá pod pravomoci úřadu na ochranu osobních údajů a ten už to také vyšetřuje.

To, že se lidé mohli dozvědět, kdo má u banky účet, ale může být vykládáno i jako porušení institutu bankovního tajemství. Záleží na právním výkladu a konkrétní situaci, obecně řečeno však banka nesmí prozradit, kdo u ní účet má. To je součástí bankovního tajemství.

Podle zákona o bankách je smyslem bankovního tajemství ochrana oprávněných zájmů osob poskytujících bankám údaje o sobě, svých obchodech či majetkových poměrech, tedy zejména zájmu na tom, aby tyto údaje nebyly bankou poskytovány dalším subjektům.

Komerční bance unikla data o klientech penzijní společnosti

Číst článek

Podle centrální banky je přitom jako klient brán i ten, kdo s bankou svůj obchodní vztah už skončil anebo o uzavření vztahu teprve vyjednává. Může to být i člověk, který někomu ručí za jeho půjčku. Okruh osob, které má bankovní tajemství chránit, je opravdu široký.

Za určitých okolností může banka prozradit informace o klientovi, aniž by porušila bankovní tajemství. Tyto možnosti vyjmenovává zákon. A pokaždé, například v případě policie, státního zastupitelství, daňové správy a podobně, je k tomu potřeba splnění i dalších podmínek, které stanoví zase jiné speciální zákony.

Na druhé straně porušením bankovního tajemství není předání informací jinému poskytovateli platebních služeb nebo v rámci platebního systému, pokud je to nezbytné, aby se předešlo podvodům v oblasti platebního styku či jde o jejich vyšetřování nebo odhalování.

Jitka Hanžlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme