Bankovní rada ČNB k odchodu Tošovského

Bankovní rada České národní banky se dnes jednomyslně shodla na tom, že přechod odstupujícího guvernéra Josefa Tošovského na místo předsedy Institutu finanční stability nevytváří konflikt zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud odstupující člen bankovní rady, který je zároveň zaměstnancem banky, nepožádá o odchod k dřívějšímu termínu, tak zpravidla zůstává v ČNB po dobu šesti měsíců jako poradce bankovní rady, uvedl mluvčí banky Milan Tománek k vnitřním předpisům ČNB, které se týkají tzv. karanténní lhůty. Účelem je předejít zneužití informací z měnové politiky či bankovního sektoru.

Tošovský předal prezidentovi rezignaci na post guvernéra 31. října poté, co ji vzala na svém mimořádném zasedání na vědomí bankovní rada. Následně písemně oznámil, že odchází do Institutu finanční stability, který je součástí Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb, a to k 1. prosinci letošního roku.

Problémy s karanténní lhůtou měl koncem loňského roku bývalý viceguvernér Pavel Kysilka, který během ní působil jako poradce pro restrukturalizaci ZPS Zlín. Následkem toho bankovní rada ČNB korigovala své předchozí souhlasné stanovisko k jeho jmenování do představenstva Erste Bank Sparkassen. Na celou záležitost však existovaly různé právní názory a shoda nepanovala ani v bankovní radě.

Nástupce Tošovského musí prezident Václav Havel vybrat během druhé půli listopadu. Nejvíce pravděpodobnými kandidáty jsou současní viceguvernéři Zdeněk Tůma a Oldřich Dědek.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme