Banky čekají na jasná pravidla zapojení do Czech Pointů

Banky by měly mít ode dneška možnost požádat stát o zapojení do systému Czech Point. Umožňuje jim to novela, díky které budou moci klienti získávat výpis z trestního rejstříku nebo katastru nemovitostí kromě úřadů také v bankách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepážka. Ilustrační foto.

Přepážka. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

O systém předběžně projevilo zájem devět ze čtyřiceti bank, ale žádná z nich o zapojení zatím nepožádá. Ministerstvo vnitra totiž podle asociace nedodalo konkrétní pravidla, na základě kterých budou moci banky Czech Pointy provozovat.

Podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra musejí banky splňovat řadu personálních a technických podmínek.

„Když si představíte to místo, jak funguje na obecním úřadě, tak nějak podobně by mělo vypadat i v bance. Musí mít nějaké technické zázemí, dodržovat provozní řád. Osoby, které budou obsluhovat Czech Point, musí absolvovat zkoušku z autorizované konverze. Místo musí být označené logem a banky samozřejmě nesmí porušovat zákon o správních poplatcích,“ vypočítává nutné podmínky Řepka.

Za možnost zapojit se do systému Czech Point banky státu zaplatí 10 milionů korun a systém budou moci využívat pět let. Na cenách za bankovní služby se tyto investice neprojeví, i když jde - podle Jana Matouška z České bankovní asociace - o rozšíření služeb klientům.

„Například pro vyřizování hypotečního úvěru jsou výpisy z Czech Pointů důležité, a pro klienta je samozřejmě pohodlnější, aby jak úvěr, tak dejme tomu výpis z Czech Pointu vyřídil na jednom místě,“ konstatuje Matoušek.

Květa Moravcová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme