Barbora Škrlová odsouzená v kuřimské kauze je na svobodě

Barbora Škrlová, odsouzená na pět let za podíl na týrání dětí v kauze Kuřim, je na svobodě. O podmínečném propuštění rozhodla pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Škrlová na snímku z května 2008

Barbora Škrlová na snímku z května 2008 | Zdroj: ČTK

Barbora Škrlová opustila brány věznice ve Světlé nad Sázavou po 13. hodině. Sedm let teď bude ve zkušební době a dohlížet na ni má probační úředník.

První žádost o podmínečné propuštění soud v Havlíčkově Brodě vloni v květnu zamítl. Odůvodnil to tehdy obavami, že by Škrlová nevedla na svobodě řádný život. Krajský soud pak nižšímu soudu nařídil, aby doplnil dokazování a žádost znovu projednal.

V tuto chvíli Škrlová splnila zákonnou lhůtu, když si odpykala dvě třetiny trestu, a bylo prokázáno její polepšení.

„Bylo přihlédnuto i k dalším okolnostem, to znamená k aktuálnímu kladnému hodnocení z věznice, odsouzená byla kázeňsky odměňována a nebyla kázeňsky trestána, i k závěrům znaleckého posudku z oboru psychologie, dle kterých dosavadní pobyt ve výkonu trestu splnil stanovený účel,“ uvedl Aleš Korejtko z Krajského soudu v Pardubicích.

Za nápravu Škrlové, zajištění bydlení a poskytnutí finanční pomoci se zaručil spolek Šalamoun.

Tajemná Anička v případu brutálního týrání

Na týrání dětí v Kuřimi se přišlo náhodou v květnu 2007. Policie tehdy zadržela matku Kláru Maurerovou, její děti se dostaly do péče v Klokánku. Odtud ale jedno z nich, Anička, zmizelo.

Nakonec se ukázalo, že údajná dcera je dnes šestatřicetiletá Barbora Škrlová. Policie ji později našla v Norsku. Za účast na brutálním týrání dvou chlapců ji soud poslal na pět let za mříže.

Celkem bylo v kuřimské kauze odsouzeno celkem šest lidí. Matka dětí Klára Mauerová k devíti a jejich teta Kateřina k deseti letům vězení. Odsouzení hochy týrali od léta 2006 do května 2007 na různých místech v Brně, Kuřimi a Veverské Bítýšce.

Dodnes není jasný motiv celého případu. Podle jedné z hypotéz se měla Barbora v podobě Aničky stát symbolem náboženské sekty, kterou před léty vytvořil její otec Josef Škrla, týraní chlapci se měli stát jejími poslušnými služebníky. To u soudu nevyloučil ani religionista Zdeněk Vojtíšek.

Martin Hromádka, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme