Barmská disidentka Su-Ťij ocenila Václava Havla. Symbolizoval prý naději na svobodu

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij na úvod konference Forum 2000, která začala v Praze, poděkovala bývalému českému prezidentovi. Václav Havel byl prý pro disidenty v Barmě plamenem naděje v nejtěžších chvílích. Letos poprvé mohla Su-Ťij po mnoha letech domácího vězení přijmout pozvání na akci, jejímž zakladatelem byl právě Havel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská disidentka Su-Ťij s bývalým jihoafrickým prezidentem Frederikem de Klerkem (vlevo) a vědcem Ivanem Havlem na slavnostním zahájení konference Forum 2000 | Zdroj: ČTK

„Když jsem řadu let byla v Barmě v domácím vězení, věděla jsem, že někde ve světě je muž, který se mne zastává. Věděla jsem, že díky němu je moje svoboda, bez ohledu na její fyzické omezení, nedotknutelná,“ prohlásila.

Aun Schan Su-Ťij také připomněla, že právě díky návrhu Václava Havla získala v roce 1991 Nobelovu cenu. Sám totiž nominaci nepřijal a místo sebe nabídl její jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Novák sledoval zahájení konference Forum 2000

Prostřednictvím Havlových knih, které občas dostala, se pak poučila, jak podle jeho příkladu přežít období boje. Podle svých slov pochopila, že nejvyšší svobodou je žít v pravdě.

Su-Ťij si od účastníků konference Forum 2000 vysloužila potlesk ve stoje. Její odvahu a výdrž v boji s vojenským režimem v Barmě ocenila například někdejší velvyslankyně a dnes slovenská poslankyně Magda Vašáryová.

„Jako žena jsem velmi šťastná, že taková křehká, jemná žena, dokáže otočit zemí, kde vládnou generálové,“ vysvětlila.

Vdova po Václavu Havlovi Dagmar na slavnostním zahájení konference přivítala, že myšlenka jejího muže žije dál: „Jsem ráda, že Forum pokračuje i po odchodu Václava i po smrti Oldřicha Černého. Myslím, že když přijela Su-Ťij, že to je nádhera. Jsem velmi ráda, že jsem se s ní alespoň dneska mohla sejít na hřbitově, separátně, pohovořit s ní pár slov a že tady vystoupila, je to úžasné.“

Pavel Novák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme