Bárta byl zvolen novým předsedou VV. Chystaným bojem za levnější potraviny pobavil Klause

Věci veřejné povede příští dva roky Vít Bárta, který byl dosud považovaný za neformálního lídra strany. Na konferenci v Praze ho podle očekávaní zvolili straničtí delegáti. Radek John se naopak ve vedení už neobjeví. Na konferenci se vzdal i nominace na místopředsedu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta byl zvolen novým předsedou Věcí veřejných. V hlasování delegátů strany získal 80 z 98 hlasů | Zdroj: ČTK

Bárta dostal 80 z 98 platných hlasů a delegáti jej odměnili bouřlivým potleskem. Svůj mandát považuje za velmi silný a bere ho jako výzvu:

„Neberu to jako zadostiučinění, beru to jako velikou výzvu a velikou odpovědnost. Cítím, že je opravdu zapotřebí nyní jasně ukázat kroky kupředu. Jediné, co pro to můžu nabídnout, je zarputilá práce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci Věcí veřejných shrnula redaktorka Martina Spěváčková

Věci veřejné nově zvolený předseda strany zároveň přirovnal k nezničitelnému Terminátorovi, který se nikdy nevzdává.

„Já jsem straníkům Věcí veřejných děkoval, že tvoříme Terminátora, který často opravdu bez ruky a někdy bez hlavy bojuje, ale přesto bojuje,“ prohlásil Bárta.

Ještě před volbou Bárta v promluvě ke spolustraníkům řekl, že VV zklamaly voliče, protože místo toho, aby splnily své volební heslo a honily politické dinosaury, dinosauři nakonec začali honit je.

Programové desatero VV podle Víta Bárty:
1) Levnější život ve spravedlivém státě
2) Boj proti korupci nevzdáme
3) Nižší daně = stejný příjem
4) Přímá volba poslanců, starostů a referenda
5) Spravedlivé důchody bez chudoby
6) Záchrana českého zdravotnictví
7) Více peněz do kvalitního školství
8) Poctivé podnikání se musí vyplatit
9) Právo na obranu: Můj dům, můj hrad
10) Plnohodnotný život v regionech

Na kongresu nově zvolený předseda VV také představil nové desatero, které má straně navrátit důvěru voličů. Jedním z receptů má být prosazování nižších daní a boj za levnější potraviny a vyšší důchody.

Právě tento bod nového stranického programu ale pobavil prezident Václava Klause. Nechápe prý, jak chce strana ovlivňovat ceny něčeho, co se tvoří na světovém trhu: „Zdá se mi to jako úplně fascinující výrok. To mě připomíná tak soudruha Husáka.“

Novými místopředsedy Věcí veřejných se stali poslanec Michal Babák, šéf Jihočeské buňky Jiří Lexa nebo místostarostka Brna-Černovic Petra Quittová. Ta se chce věnovat především spolustraníkům v krajích. „Protože se v tom někdy takzvaně plácají a ti, co se tam dostali bez nějaké praxe a bez nějakých zkušeností, neví, co správně dělat,“ vysvětluje.

Ve vedení věcí veřejných se nakonec neobjeví bývalý šéf Radek John. Kvůli návratu k novinářské profesi es vzdal i nominace na místopředsednickou funkci. Delegáti ho ale nakonec překvapili a zvolili si ho alespoň čestným předsedou.

Martina Spěváčková, Matěj Skalický, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme