Bárta přehodnotil dostavbu dvou silnic na Ostravsku

Ministr dopravy Vít Bárta přislíbil v Moravskoslezském kraji pokračování stavby dvou silničních staveb, které chtěl zastavit kvůli úsporám. Stát podle něj dostaví most v Bohumíně na Karvinsku a prodlouží Místeckou ulici v Ostravě. Oba úseky jsou součástí dálničních přivaděčů k dálnici D1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Vír Bárta se starostou Bohumína Petrem Víchou | Zdroj: ČTK

Lidé dnes předali Bártovi (Věci veřejné) na radnici v Bohumíně petici s více než 10.000 podpisy za dostavbu důležitého mostu. Ministr zopakoval svou omluvu obyvatelům a slíbil, že most v části Skřečoň bude hotový do příštího léta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové z návštěvy ministra Bárty v Bohumíně

Zdůraznil přitom, že obě stavby se dokončí pouze v nejnutnější podobě. Do pondělí mají manažeři Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložit konkrétní řešení dostavby mostu a Místecké ulice za co nejnižší náklady.

“Znamená to, že nemůžeme stavět vlastní dálniční přivaděč tak, jak byl velkoryse navržen, na to finanční prostředky nejsou, nicméně je jednoznačné, že je tam několik kritických míst , které je zapotřebí rychle dostavět. Toto je řešení, které bychom měli v pondělí definitivně schválit,“ uvedl Bárta v rozhovoru pro Rádio Česko.

Kvůli zastavení obou staveb Bárta v úterý odvolal šéfa ŘSD Alfreda Brunclíka, který prý ministrovi neřekl, o jak důležité úseky se jedná. Od nového vedení očekává razantnější přístup v hledání úspor na straně investora i dodavatelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Bohumína Petr Vícha hovořil o jednání s ministrem Bártou ve Stalo se dnes Radiožurnálu

“V tuto chvíli zahájilo nové vedení ŘSD jednání se stavebními společnostmi a pevně doufám, že to budou jednání, která vytvoří nový rámec pro dostavbu řady kritických míst, na které jsme peníze neměli,“ zdůraznil Bárta.

Podle starosty Bohumína Petra Víchy (ČSSD) se s Bártou ještě dohodli na dostavbě důležitého kruhového objezdu.

„Přijali jsme informaci, že bude dostavěn most, včetně sjezdu do města. Zůstane nedostavěna část přivaděče směrem k dálnici D47, protože ale budou i náklady na konzervaci stavby, tak věří, že pan ministr bude dále hledat finanční prostředky a stavba nakonec dostavěna bude celá,“ řekl Vícha.

Další stavby v kraji zatím zůstanou zastavené

V celkové dostavbě přivaděčů k dálnici D1 v Moravskoslezském kraji se zatím pokračovat nebude. Nepostaví se ani silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou a nebude se prodlužovat Rudná ulice v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr dopravy Vít Bárta přijel do Moravskoslezského kraje potvrdit příslib pokračování stavby některých silnic, které chtěl zastavit kvůli úsporám. Více ministr dopravy Vít Bárta a náměstek primátorky Frýdku - Místku Petr Cvik.

Peníze na obchvat Frýdku-Místku, který se rovněž dostal na seznam zastavených projektů, ministerstvo také nyní nemá, příprava stavby ale může pokračovat. Bárta po návštěvě radnice tamní uznal, že doprava město velmi zatěžuje. Podle něj se ale musí hledat řešení, aby byla stavba co nejlevnější.

„Jsem velmi rád, že jsme s paní primátorkou začali hledat řešení, abychom tuto stavbu maximálně omezili, a čím méně náročná tato stavba bude, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že v příštích letech na tuto stavbu peníze najdeme,“ uvedl Bárta.

Náměstek primátorky Frýdku-Místku Petr Cvik Rádiu Česko řekl, že požadavek na omezení investičního rámce respektuje: „Z jednání jasně vyplynulo, že částka 3,5 miliardy je pro ministerstvo nepřijatelná, takže tam je spíš dohoda, že se bude hledat řešení levnější, které by bylo pro ministerstvo a jeho koncepci schůdné.“

Andrea Brtníková, Martina Mašková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme