Bárta se na soud těší. Jedině tak prý dokáže svou nevinu

Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta není nijak překvapený, že ho policie navrhla obžalovat. A na soud se těší, řekl dnes Radiožurnálu. Podle vyšetřovatelů se měl Bárta provinit trestným činem podplácení. Kriminalisté navrhují i obžalobu nezařazeného poslance Jaroslava Škárky, který je podezřelý z přijetí úplatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koaliční schůze k církevním restitucím, Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

„Zaprvé je zcela evidentní, že od momentu, kdy policie požádala o mé vydání, tak proces nemohl skončit jinde než u soudu. Za druhé jsme pak prostřednictvím mého advokáta policii, když jsem měl možnost v prosinci se seznámit se spisem, navrhli celou řadu svědků a policie je odmítla. Takže prostor pro svědky z mé strany v zásadě vzniká až u soudu,“ řekl Bárta.

Policie podle něj zvolila oblíbenou strategii, kdy vyslechla jenom osoby, které se dotýkají pouze obžaloby. „Jinými vyšetřovacími verzemi es nezabývat a v nejjednodušším, dalo by se říci zkráceném režimu, to poslat k soudu, kde v zásadě budou muset všichni svědci znovu vypovídat,“ poznamenal předseda poslanců VV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej, předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta, nezařazený poslanec Jaroslav Škárka a redaktor Respektu Ondřej Kundra v Ozvěnách dne

Mluvčí protikorupční policie Jarolav Ibehej se k detailům vyšetřování vyjadřovat nechtěl. „Je to dané zákonem. Pokud policejní orgán považuje za postačující věci, které se týkaly vyšetřování, k podání obžaloby, tak navrhne státnímu zástupci, aby byla obžaloba podána,“ vysvětlil Ibehej a zdůraznil, že rozhodně vylučuje jakékoli politické tlaky. „Policie je zcela apolitická,“ dodal.

Vít Bárta se prý na soud už těší. „Nechci se dostat do situace, kdy by třeba státní zástupce získal odvahu a nedal to k soudu, a v této situaci potom každého půl roku byl spis znovu a znovu účelově otevírán. Já potřebuji jednoznačné, definitivní stanovisko. A to může dát už jedině soud,“ zdůraznil.

Trest pro sebe neočekává ani nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, předpokládá ho ale pro Bártu. „V tomhle případě se o přijetí úplatku nejedná. Takže v tom nevidím žádný problém. Pozitivní na tom je, že to vypadá, že celá kauza půjde k soudu a že obálkové uplácecí praktiky pana Bárty tak budou s největší pravděpodobností potrestány,“ řekl Škárka.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme