Bárta slíbil vysvětlit kauzu sledování politiků agenturou ABL do tří dnů

Ministr dopravy Vít Bárta vyzval deník Mladá fronta Dnes, aby zveřejnil plné znění dokumentů o údajném sledování politiků v Praze 11 bezpečnostní agenturou ABL. Sám se prý ke kauze vyjádří do tří dnů. Někdejší majitel ABL a klíčový politik Věcí veřejných v tiskovém prohlášení uvedl, že jeho spolupracovníci chystají interpretaci dosud zveřejněných dokumentů týkajících se této kauzy. Bártu už k objasnění celé kauzy vyzvaly ODS a ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovnu rozděluje skandál na ministerstvu životního prostředí. Na snímku ministr dopravy Vít Bárta a premiér Petr Nečas (zády). | Foto: Tomáš Adamec

ODS čeká od Víta Bárty vysvětlení, jak to bylo se slibem, který dal předsedovi vlády. Ministr dopravy se Petru Nečasovi zaručil, že jeho agentura ABL, kterou teď vede jeho bratr, nesledovala jeho stranické kolegy.

Podle bezpečnostního experta ODS poslance Jana Vidíma ale informace médií svědčí o opaku. Sněmovní klub občanských demokratů proto chce od Bárty jasnou odpověď.

„Mám dojem, že dochází k jisté ‚abelizaci‘ české policie, tedy získávání informací zevnitř české policie, z jejích databází, které jsou neveřejné. Policie je nemůže poskytovat nikomu jinému, než těm, kteří k tomu mají ze zákona přístup. Tím určitě není agentura ABL. Čili jestli jsou tam nějaké prapodivné vztahy mezi touto agenturou a českou policií, je to děsivá zpráva,“ říká Vidím a dodává:

„Hlavní ale pane Bárto je, abyste nám konečně pověděl, jak to bylo s tím čestným slovem předsedovi vlády.“

K mnohem razantnějšímu kroku vyzvali Víta Bártu sociální demokraté. „Pokud se prokáže, že v této věci veřejnosti a občanům lhal, pak je nepochybné, že by ministr Bárta měl okamžitě z vlády odejít,“ uvedl úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle místopředsedkyně poslanecké sněmovny za Věci veřejné Kateřiny Klasnové se Vít Bárta k této kauze dosud nechtěl vyjádřit, protože se stále vyšetřuje:

„Je to celkem logické, protože tento případ je v tuto chvíli u soudu. Pan ministr nechtěl celou kauzu komentovat do té doby, než se to celé vyšetří. Myslím si tedy, že je to takové neustálé rozmazávání a můžeme i spekulovat, proč se to celé s takovou razancí objevilo ve chvíli, kdy ministerstvo vnitra vyhlásilo výběrové řízení na policejního prezidenta.“

Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme