Barták: Česká mise v Afghánistánu je dlouhodobě úspěšná
Ministerstvo obrany dnes vyhodnotilo rok 2009 a zaměřilo se především na zahraniční armádní mise. V listopadu minulého roku česká armáda vyslala do Afghánistánu vrtulníkovou jednotku a i letos si armáda podle vyjádření ministra Martina Bartáka udrží tým v afghánském Lógaru a další posádky.
Obrana letos k pravidelnému příspěvku do NATO přidá několik desítek milionů, protože Aliance má finanční potíže právě kvůli krizi a výdajům v Afghánistánu.
Podle ministra obrany Martina Bartáka je právě působení českých ozbrojených sil v Afghánistánu hodnoceno veskrze kladně.
Ministerstvo obrany dnes vyhodnotilo rok 2009 a zaměřilo se především na zahraniční armádní mise. Téma pro ministra obrany Martina Bartáka.
"Dokázali jsme, že máme schopnou armádu, na kterou je v rámci NATO spoleh. Konkrétně se jedná o českou misi kontingentu speciálních sil v Kandaháru, který je obecně považován za baštu Talibanu. Mise trvala osmnáct měsíců a jedná se tak o nejdelší vojenskou působnost svého druhu (speciální jednotky)," řekl Rádiu Česko Barták a dodal:
"Je třeba vyzdvihnout také působení českého rekonstrukčního týmu v Lógaru, díky kterému došlo zejména v oblasti k rozvoji infrastruktury a školství."
Aféra 'SS'? Selhání jednotlivců
Pověst armády ovšem v loňském roce těžce poškodila kauza dvou českých vojáků, kteří při plnění mise v Afghánistánu měli na přilbách symboliku SS. Podle Bartáka se ale armáda se zmíněným případem vypořádala se ctí.
"Ne vše se v loňském roce povedlo. Zmíněný případ lze označit jako selhání dvou jednotlivců. Potrestáni byli ale i příslušníci na vyšších postech. Z případu jsme se poučili a hodláme pečlivěji vybírat uchazeče pro posty v profesionální armádě," uvedl Barták.
Na konci loňského roku opustilo řady armády 1350 vojáků z povolání a 1381 občanských zaměstnanců. Zrušeno bylo také 1728 neobsazených tabulkových míst. Otázkou zůstává, zda bude další restruktualizace a zeštíhlování pokračovat. Podle Bartáka bude zmíněný proces pokračovat, ale dramatické propouštění se nechystá.
"Restrukturalizace armády je pokračující proces, nicméně nechystáme vlnu masivního propouštění. Časem ale dojde k redukci takzvané civilní části, a to z toho důvodu, abychom administrativní úkoly dovedli přenést lépe na výkonné složky," uzavřel ministr obrany.