Barták nesmí do vyšetření případu působit na ministerstvu

Exministr obrany Martin Barták nebude působit na ministerstvu financí, dokud se neobjasní kauza kolem jeho údajné korupční nabídky spojené s armádním obchodem s Tatrou. V dnešní Mladé frontě dnes Bartáka z žádosti o úplatek obvinili dva američtí byznysmeni - jedním z nich je bývalý velvyslanec William Cabaniss.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Barták

Martin Barták | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas


Bývalý náměstek ministryně obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták si měl říct o úplatek. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Podle informací deníků měl Barták požádal bývalého velvyslance Spojených států a předsedu dozorčí rady automobilky Tatra Williama Cabanisse o miliony dolarů za to, že vyřeší armádní zakázky Tatry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl reportér Mladé fronty Dnes Janek Kroupa


Premiér Petr Nečas považuje případ za velmi vážný a žádá orgány činné v trestním řízení o jeho rychlé vyřešení. Do té doby by podle něj Martin Barták neměl zastávat svou funkci.

"Poté, co ministr financí Kalousek sdělil dnes dopoledne, že o Bartákovi rozhodne až poté, co skončí vyšetřování, jsem se s ním neprodleně spojil a jasně jsem sdělil, že nepovažuji za přijatelné, aby Barták byl činný ve svém úřadě v době, dokud neskončí prošetření tohoto závažného nařčení. Pokládám za jediné možné a správné řešení, že po dobu šetření bude Martin Barták mimo službu,“ řekl Nečas na tiskové konferenci.

Barták obvinění odmítá. Kvůli aféře požádal o neplacené volno. Podle Nečase tak ale učinil až po jeho zásahu.To, že by si Barták zažádal o volno, až po intervenci premiéra ale odmítá ministr financí Miroslav Kalousek:

„Někdy po desáté hodině ranní mě navštívil náměstek Barták, požádal mě o udělení neplaceného volna z důvodů, které uvedl ve svém prohlášení, a já jsem mu vyhověl. Rozhodnutí náměstka Bartáka bylo svobodné, bez jakékoliv intervence. Náměstek Barták je na neplacené dovolené, vše ostatní je v rukou orgánů činných v trestním řízení a já se zachovám podle výsledků šetření.“

Bartákovo rozhodnutí vzít si neplacené volno uvítal i ministr obrany Alexandra Vondra: „Za dané situace si neumím představit, že by pokračoval ve své práci. Považuji to za závažné sdělení, které je nepochybně nutné rychle a důkladně vyšetřit. Ministerstvo obrany poskytne Policii ČR, pokud se tím bude zabývat, veškerou součinnost. Já předpokládám, že dáme k dispozici i závěry prověrky, která na ministerstvu pomalu končí a kterou jsem dříve avizoval. Pro mě to jsou nová sdělení a neumím se stavět do role soudce.“

Barták vinu popírá

Exministr obrany Barták nepochybuje o tom, že vyšetřování jeho údajného požadavku na peníze za vyřešení sporu mezi Tatrou a Pragou prokáže jeho nevinu. Barták navíc zvažuje další právní kroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke kauze se v Ozvěnách dne vyjádřili místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS a předseda tohoto výboru František Bublan z ČSSD

„Kategoricky odmítám tvrzení zveřejněné v dnešním vydání Mladé fronty Dnes, že bych snad kdykoli požadoval finanční prostředky na vyřešení údajného sporu mezi společnostmi Tatra Kopřivnice a Praga Hostivař. Zdůrazňuji, že jsem nikdy s nikým o tomto tématu nehovořil. O motivech těch, kteří tato obvinění vyslovují, mohu jen spekulovat. V každém případě se z jejich strany jedná o závažné obvinění z trestného činu, který bych takovým jednáním, jež popisují, spáchal,“ uvedl Barták ve svém prohlášení pro ČTK.

Opak ale tvrdí bývalý velvyslance Spojených států amerických v Česku a šéf dozorčí rady kopřivnické Tatry, William J. Cabaniss.

"...Neodpověděl jsem. Měl jsem za to, že je to od někoho z ministerstva obrany velmi neobvyklá a nemístná konverzace. Odešel jsem a už jsem se s ním nebavil. Jmenoval se Martin Barták," řekl Cabaniss Mladé frontě Dnes.

Jeho slova navíc potvrdil i kolega Duncan Sellars, podle kterého šlo o částku v milionech dolarů. Podle Cabanisse se vše stalo ve Washingtonu na akci pořádané českým velvyslancem.

Policie musí šetřit

Místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS v podvečerních Ozvěnách dne, že věc budou muset posoudit orgány činné v trestním řízení. „Samozřejmě zní to velmi důvěryhodně, ono obvinění, na druhou stranu znám Martina Bartáka velmi dlouho a takové věci se mi nechce věřit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiří Kubík ve Stalo se dnes

„V tuto chvíli je nezbytné, aby policie v té věci co možná nejrychleji šetřila a řekla nějaký závěr,“ uvedl Vidím s tím, že kauzu považuje za nešťastnou věc jak ve vztahu k tatrováckému kontraktu, tak k Bartákově osobě.

„Je dobře, že teď Martin Barták není v pozici vysokého státního úředníka, je prostě na neplacené dovolené, je vně veřejné správy – a takový postup by si zasloužil každý politik, nebo vysoký státní úředník, na jehož hlavu se snese nějaké podezření,“ zdůraznil Vidím.

František Bublan, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost v Ozvěnách dne vyjádřil názor, že by bylo vhodné, kdyby Barták odešel. „Jak říkal kolega Vidím, že zná pana Bartáka velmi dobře, já zas znám dobře pana Cabanisse za dobu jeho působení u nás a je to člověk velmi poctivý a citlivý na určité nepravosti a jemu bych věřil téměř stoprocentně.“

Zástupce šéfredaktora MF Dnes Jiří Kubík ve Stalo se dnes připomněl pasáž z výpovědi někdejšího diplomata a šéfa dozorčí rady Tatry Cabanisse, jak jí otiskl jeho list: "S náměstkem (Bartákem) jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny."

Milan Kopp, Veronika Malá, Jakub Šídlo, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme