Bartík je svi*ě, řekl prezident Zeman. Na brněnském politikovi chce vysoudit omluvu a pět milionů

Prezident Miloš Zeman označil ve čtvrtek v TV Barrandov radního městské části Brno-střed Svatopluka Bartíka (Žít Brno) za svi*i. Bartík na facebooku v úterý napsal, že prezident má rakovinu, zbývá mu několik měsíců a odmítá léčbu. Zeman bude kvůli tomu požadovat kromě omluvy i pět milionů korun, které chce věnovat na provoz Klokánků pro ohrožené děti.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

„Kdybych použil svého oblíbeného výrazu, že ten člověk je svi*ě, tak mě zase někdo obviní z vulgarismu. Ale on je svi*ě, protože tohle se prostě nedělá,“ prohlásil prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Hrad označil zprávy o Zemanově vážném zdravotním stavu za vymyšlené. Podal trestní oznámení

Číst článek

Kromě omluvy bude prý po radním městské části Brno-střed Svatopluku Bartíkovi požadovat i finanční odškodnění.

„Budeme vyžadovat nejen omluvu, ale i pět milionů korun,“ řekl prezident. Pokud Zeman peníze skutečně vysoudí, budou vloženy do volebního fondu a později půjdou na charitu, konkrétně na projekt Klokánek pro ohrožené děti.

Bartíkovo tvrzení může podle Zemana přesvědčit „slabší povahy" k tomu, aby ho nevolily.

Radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík v úterý na svém facebooku uvedl, že prezident má rakovinu a metastáze na více místech. „Svoji diagnózu zná už cca tři týdny, léčbu odmítl, prognóza tři až sedm měsíců,“ napsal Bartík.

'Odporné lži'

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tvrzení označil za odporné lži. Také podle Zemanova lékaře Miloslava Kalaše jsou zprávy o prezidentově špatném zdravotním stavu vymyšlené a nepodložené.

'Koupené loutky.' Zeman v televizi komentoval protikandidáty. Dřív přitom uvedl, že to nebude dělat

Číst článek

Zemanův právní zástupce už podle Ovčáčka podal na Bartíka kvůli jeho výrokům trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy a žalobu na ochranu osobnosti.

Radní městské části Brno-střed ve čtvrtek ze svého facebookového profilu své tvrzení ohledně údajné prezidentovy rakoviny smazal. Nečekal prý, jakou vlnu negativních emocí vyvolá.

Dál ale trvá na tom, že veřejnost má znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele. „Jsem nadále přesvědčen, že veřejnost má zásadní právo znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele, zvláště je-li i nám laikům zřejmé, že není vůbec v pořádku a dotyčný o svém zdraví neříká pravdu," uvedl Bartík.

Prezidentovo zdraví

Zeman v poslední době při řadě svých veřejných vystoupení působil dojmem, že má zdravotní problémy. Na některých akcích vypadal unaveně, a některé z nich dokonce vynechal.

Zeman cukrovku má. Bylo to laické vyjádření prezidenta, který není lékař, řekl doktor Kalaš

Číst článek

Začátkem května se například poprvé neúčastnil pietního aktu k uctění obětí druhé světové války na Vítkově.

„Prezident se rozhodl, že se bude plně soustředit na jmenování nových generálů," vysvětlil tehdy Zemanovu neúčast serveru iROZHLAS.cz Ovčáček. A zároveň odmítl, že by byl důvodem zdravotní stav hlavy státu.

Při květnové návštěvě Číny pak Zemanovi muselo okolí často pomáhat při chůzi a při společné fotografii státníků na něj ostatní politici čekali, než ho na místo dopravil vozík. Ovčáček pak v srpnu na sociálních sítích vyvracel informace, že Zeman podstoupil operaci nohy.

Zeman i jeho mluvčí jakékoli další vážné zdravotní komplikace opakovaně odmítají. Před prezidentskými volbami se podle hlavy státu rozmáhá kampaň části médií proti jeho znovuzvolení. „Je to špinavá kampaň," řekl před časem Zeman a ve čtvrtek znovu zopakoval, že kampaň je podle něj stále špinavější a špinavější.

Zeman trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií, což je porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. „Už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem," řekl v červnu během návštěvy ve Vietnamu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme