Politici reagují na zprávu EK o Babišovi: Bartoš se obrátí na ministerstva, Hamáček chce vysvětlení

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzve české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) a zabránily případným škodám souvisejícím s neoprávněným čerpáním dotací. Oznámil to v reakci na informace, podle nichž právníci Evropské komise podezírají Babiše ze střetu zájmů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Pirátů Ivan Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evropská komise Babiše podezírá kromě střetu zájmů i z porušení unijních pravidel v souvislosti s dotacemi udělenými firmám holdingu Agrofert letos i v uplynulých letech.

Chovám se podle zákona, říká Babiš ke zprávě EK. Podle Transparency je to šachmat dotacím Agrofertu

Číst článek

V tiskové zprávě Bartoš uvedl, že Piráti doručovali podklady a informace o konkrétních podezřeních Evropské komisi. Podle opozice by Babiš měl v čele vlády skončit.

Pro vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka je nepřijatelné, aby Česko vracelo dotace za Agrofert. Věc podle něj musí vysvětlovat Babiš, nikoli sociální demokracie.

„V tuto chvíli jsou zveřejněny jen kusé informace z interní zprávy. Analýza, o které média hovoří, není oficiálně zveřejněná, a tudíž v tuto chvíli nelze nic předjímat. Pokud ale musí někdo tyto věci vysvětlovat, pak je to Andrej Babiš, určitě ne ČSSD,“ uvedl Hamáček.

Bartoš zmínil, že podle britského deníku The Guardian, bude Česká republika vyzvána, aby zaplatila aspoň část z 82 milionů eur (více než dvou miliard korun).

Tato čísla na twitteru komentovala také poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Tolik k tomu, jak Andrej Babiš v politice trpí. Pravdou totiž je, že netrpí premiér, ale pověst České republiky,“ napsala. 

České úřady situaci bagatelizovaly

„Na situaci jsme upozorňovali Evropskou komisi bezprostředně po vstupu finančního nařízení v platnost na začátku tohoto srpna. Obrátili jsme se i na Národní orgán pro koordinaci či Státní zemědělský intervenční fond, který dotace v oblasti zemědělství přiděluje. Bohužel české úřady tuto situaci bagatelizovaly či přímo ignorovaly,“ uvedl Bartoš s tím, že v pondělí vyzve příslušná ministerstva a úřady, aby se střetem zájmů premiéra a ministra zemědělství zabývaly.

Cílem Pirátů podle Bartoše je nastavit spravedlivou dotační politiku, ve které nebude prostor pro zneužívání střetu zájmů či znevýhodňování malých a středních podniků.

Babiš obvinění ze střetu zájmů odmítá. V pondělí má vláda vyslechnout právní analýzu, kterou na žádost ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové nechal vypracovat ministr spravendlnosti Jan Kněžínek (oba za ANO).

Opozice vyzývá Babiše k rezignaci

Předseda ODS Petr Fiala na twitteru poukázal na odpovědnost sociálních demokratů a komunistů.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila premiérův údajný střet zájmů posouvá Česko do východní Evropy

Pro Jana Farského ze STAN je Babiš mužem minulosti, která ho dohání. „ČR si zaslouží premiéra, který bude mít za priority školství, infrastrukturu, kvalitu půdy a vody. A nejen sebe sama,“ konstatoval na sociálních sítích.

Babišův dlouholetý oponent exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pak na twitteru podotkl, že v souvislosti s případným proplacením dvou miliard korun, bude možné Babiše titulovat „drahý“ předsedo vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme