Bartošovi hrozí tři roky. Podle policie podněcoval k nenávisti a schvaloval genocidu

Pražští policisté navrhli obžalovat předsedu krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy, podněcování nenávisti, hanobení národa a schvalování trestného činu. Podle dřívějších informací se Bartoš činů dopustil obsahem knih a dalších písemností, které vydával, a ve svých projevech. Hrozí mu až tři roky vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební speciál Radiožurnálu IV, Adam B. Bartoš ze strany Ne Bruselu

Předvolební speciál Radiožurnálu IV, Adam B. Bartoš ze strany Ne Bruselu | Foto: Filip Jandourek

Návrh na podání obžaloby kriminalisté podali v první polovině ledna, uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Bartoš podle policie v knihách a projevech úmyslně podněcoval k nenávisti vůči Židům, obdobně si počínal i vůči imigrantům.

Bartoš byl obviněn loni v dubnu. Na stránkách své strany tehdy uvedl, že mu policie zabavila dokumenty a provedla domovní prohlídku u něj doma i v sídle strany. Akci označil za politický proces, který má zastrašit Národní demokracii a její sympatizanty.

Bartoš byl již loni v říjnu nepravomocně potrestán roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899. U hrobu Bartoš s někdejším místopředsedou strany Ladislavem Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena". U Zemánka soud od potrestání upustil.

Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme