Důsledky Babišova střetu. Bartošův resort neproplatí eurodotace přes 40 milionů školám, statku i kraji

Školní statek, Olomoucký kraj i školy. Ti všichni přijdou o dotace z operačního programu IROP, které dohromady můžou přesáhnout 40 milionů. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní rozhodlo, že je neproplatí, případně je začne vymáhat zpět. Důvod? Střet zájmů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO). Příjemci dotací totiž v rámci projektů ve výběrových řízeních vybrali firmy z holdingu Agrofert a podle resortu v rozporu se zákonem.

Praha (Aktualizováno: 9:53 10. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády.

Ministerstvo vedené Ivanem Bartošem (Piráti) kvůli střetu zájmů neproplatí nebo začne odebírat evropské dotace přesahující 45 milionů korun | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ uvedl pro iROZHLAS.cz ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Stát prověří, zda veslařský svaz kupoval za dotace předražené lodě. Dodavatelem byl i sekretář svazu

Číst článek

Dodal, že vychází z právní analýzy, kterou si nechal vypracovat. „Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,“ dodal.

Ministerstvo pro místní rozvoj začalo postupně informovat některé příjemce evropských peněz z programu IROP, kterým byly dotace přislíbeny v letech 2017 až 2019, že je nedostanou, případně je budou muset vrátit. Dohromady by mohlo jít o projekty za více než 40 milionů korun.

Kvůli střetu zájmů expremiéra Babiše proběhl v Česku na začátku roku 2019 audit vedený kontrolory z Evropské komise. Ten skončil s jasným závěrem: Babiš byl během svého vládního angažmá ve střetu a porušoval českou i evropskou unijní legislativu, a řada dotací tak byla Agrofertu, který má vložený ve svěřenských fondech, vyplacena neoprávněně.

Podle tuzemského zákona ke střetu zájmů totiž není možné poskytnout dotaci, ale také veřejnou zakázku, firmě, v níž drží alespoň čtvrtinový podíl veřejný funkcionář. 

Expremiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) od počátku jakýkoliv střet zájmů odmítá. Také holding Agrofert opakovaně uvedl, že podniká v souladu se zákony a v případě střetu zájmů to platí také.

Školní statek i kraj

Podle seznamu projektů ministerstva, do nějž měla možnost redakce iROZHLAS.cz nahlédnout, se krok nejvíce dotkne Olomouckého kraje, který na soupisce figuruje celkem osmkrát. Dohromady má jít podle informací redakce o dotace za zhruba 11,7 milionu korun. Především zemědělskou techniku jim měla dodat dceřiná společnost Agrofertu.

Zemědělský fond odebírá Agrofertu dotaci, kvůli které dostalo Česko od Bruselu pokutu

Číst článek

Olomoucký kraj nechtěl případy blíže komentovat s tím, že v současné chvíli mají jeho představitelé pouze neoficiální informaci. 

„Víme, které instituce, zakázek i dodavatele se to týká. Pokud došlo k pochybení, pak na straně dodavatele, případně na úrovni ministerstva pro místní rozvoj, kde před několika lety nedošlo k řádné kontrole plnění podmínek uchazečů,“ uvedla k tomu pouze mluvčí kraje Alena Minxová.

Rozezlená hejtmanka

Na soupisce je i Školní statek Středočeského kraje, který čerpal téměř 13 milionů na velký traktor. I ten měla dodat společnost patřící pod koncern Agrofert.

„Ve výběrových řízeních zvítězily firmy z koncernu Agrofert, a to v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí kraje David Šíma s dovětkem, že se jedná o problematické projekty z roku 2018 a 2019, tedy ještě před nástupem současné krajské koalice. Celková částka podle něj přitom činí 27 milionů korun.

„Jsem opravdu rozezlena, protože v některých případech firmy do soutěže předložily čestná prohlášení o střetu zájmů, tedy spíše o jejich ‚nestřetu‘ zájmů. Traktory a další technika jsou naprosto nezbytné pro fungování školních statků, kde jsou desítky krav, hektary polností a vše slouží pro výuku žáků,“ uvedla pro iROZHLAS.cz hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN).

Neplatnost smluv podle ní může mít zásadní důsledky. „Samozřejmě s péčí řádného hospodáře využijeme opravných prostředků a zanalyzujeme, kdo případnou škodu způsobil, zda nebyli zadavatelé uvedeni soutěžícími firmami v omyl, a rozhodneme o případném vymáhání prostředků. Spousta starostí a práce navíc jen proto, že se tehdejší premiér Andrej Babiš nedokázal odstřihnout podle zákona od svého byznysu,“ dodala.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme