Bartuška: Územní limity těžby uhlí by se neměly prolamovat

Česká republika by podle vládního zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václava Bartušky neměla prolamovat územní limity těžby uhlí. Jak řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, pokud ČEZ dostaví Temelín, bude možné uhlí za limity ponechat jako strategickou rezervu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic. | Foto: Tomáš Adamec

„Já bych neprolamoval územní limity. Myslím, že by bylo dobré si ponechat nějakou strategikou rezervu na našem území pro případ, že vývoj jaderné energetiky bude ještě horší, než si myslím. Je to vlastně jediná strategická surovina, kterou na našem území máme, a jediná v rezervním množství, které dává nějaký smysl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška

Největší zásoby uhlí – více než 750 milionů tun leží u obcí Horní Jiřetín a Černice na úpatí Krušných hor. Podle těžařů je nutné limity prolomit, protože stávající zásoby uhlí dochází a teplárny hrozí nedostatkem tepla pro miliony domácností.

Rozhovor s aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.00 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po půlnoci. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme