Baťovi potomci zvažují, že se kvůli navrácení majetku obrátí na soud ve Štrasburku

Potomci legendárního obuvníka Jana Antonína Bati zřejmě zamíří se svými nároky na navrácení majetku k soudu do Štrasburku. S informací přišel deník Právo. Majetek Janu Antonínu Baťovi vzal stát po válce prezidentskými dekrety kvůli údajné Baťově kolaboraci s nacisty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům Baťa, Václavské náměstí, Praha 1

Dům Baťa, Václavské náměstí, Praha 1 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Soudy v Česku Baťům v otázce navrácení majetku za pravdu nedaly, a tak potomci uvažují, že půjdou až k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku. Právu to potvrdil důvěrník rodiny Baťů Marek Belza.

Zástupce rodiny Belza ale také řekl, že je těžké se nyní bavit o určité částce, protože Jan Antonín Baťa žádal český stát o náhradu už v roce 1948. V té době spočítal náhradu na dvě stě milionů tehdejších dolarů.

Jan Antonín Baťa odešel do Brazílie a do Československa se nikdy nevrátil. Jeho stopy lze ale nalézt v Jižní Americe, ta nejvýraznější se jmenuje Batatuba, což v překladu znamená zhruba „otec Baťa“ – tvrdí se, že Baťa toto město v Brazílii založil proto, že mu krajina v tamním vnitrozemí připomínala Valašské kopce.

Dodnes ve městě stojí Baťova funkcionalistická vila, říká vnučka Dolores Baťa v rozhovoru pro dokument Dany Lipovské.

„To, co tady vidíte, jsou ty původní domy. Jak sem přijeli imigranti, měli pak tyto domy k dispozici. V téhle části jsou pak podobné domy, které byly určeny pro zaměstnance,“ popisuje Dolores Baťa s tím, že vila je v podobném stavu jako odkaz Bati - vidí se dřívější lesk, ale je poškozená a je třeba vše opravit.

Tereza Jelínková, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme