Bavit se budu s každým, kdo o to bude stát, řekl Chalupa

Kandidát na post ministra životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) je podle svých slov připravený vést dialog s každým, kdo bude hledat racionální řešení. Chalupu navrhl do funkce premiér Petr Nečas (ODS). Pokud by nominaci potvrdil i prezident Václav Klaus, stal by se Tomáš Chalupa už sedmým ministrem životního prostředí za poslední dva roky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas oznámil jméno kandidáta na nového ministra životního prostředí. Je jím Tomáš Chalupa.

Premiér Petr Nečas oznámil jméno kandidáta na nového ministra životního prostředí. Je jím Tomáš Chalupa. | Zdroj: ČTK

Vaše náměstkyně a jedna z předchůdkyň v úřadě Rút Bízková včera řekla, že důležité bude vrátit ministerstvu důvěryhodnost, která byla otřesena. Máte aspoň rámcovou představu, jak to udělat?

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s kandidátem na post ministra životního prostředí Tomášem Chalupou ve Světě o osmé.

Jedna věc jsou odborné procesy, řešení různých problémů, ať už je to ovzduší nebo otázka dalších problémů. Druhá záležitost je forma, jakou se to řeší. Tak aby byla slušná, otevřená. A aby to byl skutečně dialog a diskuze.

Takže se budete bavit i s ekologickými organizacemi?

Povedu otevřený dialog s každým, kdo o to bude stát, ale zároveň to nebude dialog založen na nějakých přílišných dogmatech nebo ideologii. Jde o to hledat racionální řešení pro problémy.

A kde je hranice dogmatismu nebo přehnané ideologie? Kdybych za vámi zašel a chtěl se bavit o koncepci národního parku Šumava, co byste považoval z mé strany za projev dogmatismu?

Myslím, že každý z nás ví, kdy jde o někoho, kdo přijde a je zároveň ochoten naslouchat druhému názoru, a kdy o někoho, kdo přijde, aby jen diktoval svůj názor. A ten je jedinou pravdou, kterou vyznává. S tím prvním se bude rád bavit, s tím druhým už hůře.

Tomáš Chalupa.
Narodil se v roce 1974 v Praze 6. Studoval žurnalistiku, politologii a historii, později práva. V roce 1992 vstoupil do ODS. Pracovat začal nejprve v Denním Telegrafu jako redaktor domácí politické redakce. V letech 1997 až 1998 působil jako tiskový mluvčí na Úřadu vlády. V roce 1998 se stal místostarostou na Praze 6. Od roku 2002 pak jejím starostou.

Váš předchůdce odvolal ředitele Národního parku Šumava - zjevně kvůli sporu dvou koncepcí. Vy budete zřejmě jmenovat nového ředitele a určovat filozofii parku. Přikláníte se spíš k tomu ponechat přírodě volnou ruku v bezzásahových zónách, nebo národní park víc otevřít pro budování lyžařských středisek a odtěžení například kůrovcem napadených stromů?

Já mám zhruba představu a názor na tuto věc, ale jak jsem prosil již včera, nenuťte mě, prosím, abych ho řekl hned. Také proto, že to nepovažuji za korektní vůči kolegům na ministerstvu. Já přijdu s nějakou představou a budu od nich chtít, aby mi řekli, jakým způsobem se zatím diskuze na ministerstvu vedly. Jaké k tomu byly analýzy, jaké se zastávaly názory. A na základě toho budu chtít rozhodnout.

Co se týče té druhé priority jmenované Ladislavem Mikem - ministr Drobil sliboval přijetí zákona o ochraně ovzduší, ale nakonec ho nepředložil. Obecně vzato, pokládáte stav ovzduší zvlášť v lokalitách jako je Ostravsko, za tak důležitý, aby byly práce na přípravě zákona urychleny?

Poslanec ODS a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa bude ministrem životního prostředí | Foto: ČTK

Nepochybně je to problém. Je to jeden z těch problémů, které budeme řešit, ale, prosím, nechte, abych tato obecná sdělení, co jsou základní priority, co je prvních deset kroků, učinil až poté, co získám nějaký čas na ministerstvu. Nepochybně ale souhlasím s tím, že je to velký problém a musí být řešet.

Vím, že personální otázky chcete řešit po seznámení s úřadem, ale je pro vás přijatelné, aby vašimi náměstky byli výhradně lidé z ODS, kromě jednoho z TOP 09? A totéž ve vedení důležitých institucí typu Státní fond životního prostředí?

Je to vláda, která vznikla na základě voleb. Jsou v ní zástupci koaličních stran. V tomto smyslu nevidím členství nebo nečlenství v nějaké politické straně jako otázku, která může kohokoli a jakkoli znevýhodňovat. Podstatné je, jestli to jsou lidé na svém místě a jestli dobře dělají svou práci.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme