Bavorský premiér Seehofer přijíždí do Prahy

Za počátek nové kapitoly ve vztazích mezi Českem a Bavorskem označuje bavorský premiér Horst Seehofer dnešní historickou návštěvu Prahy. Bavorští premiéři jsou už tradičně patroni sudetských Němců. Požadavek na zrušení Benešových dekretů dlouhé roky bránil setkání nejvyšších představitelů Česka a Bavorska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer | Foto: AFP

Cesta bavorského premiéra do Prahy se těší mimořádnému zájmu německých médií. Za konec doby ledové ji označuje Hamburger Abendsblatt. Přitom jak připomíná list je z Mnichova blíž do Prahy než do Berlína.

Bavorský rozhlas si všímá, že někdejší bavorský premiér Edmund Stoiber navštívil Japonsko, Spojené státy i Ukrajinu, ale do Prahy nepřijel a popisuje vztahy ovlivněné odsunem německých němců, kteří našli útočiště právě v Bavorsku.

Podle deníku Die Welt naopak titulky jako konec doby ledové nejsou na místě. A Frankfurter Rundschau zmiňuje film Habermannův mlýn nebo občanské iniciativy, které se sebekriticky věnují temným stránkám společné historie.

Program Seehofera v Praze je následující: Zahájí jej večeře v Černínském paláci, kterou pořádá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Bavorský premiér se dále v pondělí setká s předsedou vlády ČR Petrem Nečasem, právě na jeho pozvání Seehofer do české metropole zavítá. V plánu je též schůzka s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Seehofer zavítá do Pinkasovy synanogogy a na Starý židovský hřbitov.

V delegaci Seehofera bude též vrchní představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Bavorský premiér v Praze navštíví sudetoněmeckou kancelář, která zde byla před lety otevřena.

Klára Stejskalová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme